Pred vyše štyrmi rokmi oznámila britská vláda, že plánuje zakázať konverznú terapiu. Napriek tomu, že sa každý rok „prebudí“ a potvrdí, že plány sa nezmenili, na návrh zákona zakazujúceho konverznú terapiu vo Veľkej Británii stále čakáme. Možno je to tým, že od roku 2018 sedí na premiérskej stoličke už štvrtá osoba. A možno tým, že ľudské práva LGBTIQ+ ľudí sa otvárajú len vtedy, keď Konzervatívna strana potrebuje odpútať od iných problémov či pôsobiť aspoň trochu ľudsky.

Začiatkom zimy sa objavili správy, že návrh zákona bude na stole najneskôr v januári. (Spoiler alert: je začiatok marca a ešte stále čakáme.) S kamarátkou sme vtedy rozbehli projekt na analýzu návrhu zákona (ak sa ho raz dočkáme) a existujúceho právneho rámca, do ktorého bude zasadený. Každé ráno o deviatej nám príde výber správ týkajúcich sa konverznej terapie – dvadsať až tridsať novinových titulkov, ktoré by sa dali označiť za absolútnu stoku internetu. V decembri sme si ešte preposielali výber toho najhoršieho, čo sa objavilo v našich mailových schránkach, teraz tie emaily rovno mažem.

Keď v septembri 2021 vyšla The Transgender Issue, bola som v Gay’s The Word, v známom londýnskom LGBTIQ+ kníhkupectve. Za pultom bolo niekoľko políc plných výtlačkov tejto knihy pripravených pre čitateľstvo, ktoré si ju predobjednalo. Keď som cez Vianoce knihu čítala, myslela som na to plné kníhkupectvo. A na to, ako kontrastuje so správami v mojom inboxe.

Napriek tomu, že transrodové osoby tvoria menej ako jedno percento britskej populácie, stali sa predmetom veľmi polarizovanej debaty – čítaj: nezastaviteľného prúdu nenávisti. Shon Faye sa vo svojej knihe The Transgender Issue snaží pomocou citlivej argumentácie a precízneho vysvetľovania vniesť do verejnej debaty rovnováhu. Citujúc rôzne výskumy a štúdie či empirické dôkazy, The Transgender Issue ukazuje dôležitosť rešpektu a inklúzie. Kiežby bolo takých kníh viac, alebo aspoň nejaké preložené do slovenčiny.

Somelierska poznámka: Ku knihe plnej informácií a dôležitých argumentov siahnite pri červenom víne plnom charakteru. Dobrý Cabernet Sauvignon alebo Malbec nie je zlý.

Shon Faye: The Transgender Issue. Penguin Books, 2022.

Michaela M. Hanzelová

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: