Interdisciplinárny pohľad na „koloniálne súvislosti“

Rado Ištok14. októbra 2021416

Rozhovor s Nadjou Haumberger, kurátorkou zbierok subsaharskej Afriky vo viedenskom etnologickom múzeu Weltmuseum Wien.

V roku 2017 opäť sprístupnilo stále expozície Weltmuseum Wien, teda rakúske národné etnologické múzeum vo Viedni, v ktorom sa nachádza viac ako dvestotisíc etnografických a archeologických objektov mimoeurópskeho pôvodu. Ako by ste opísali historickú a súčasnú úlohu inštitúcie?

Historické aj súčasné úlohy každej európskej etnografickej inštitúcie sú pre mňa hlboko zakorenené v danej epoche, teda v dobovej, respektíve dnešnej súčasnosti. To nám ako múzejným pracovníkom môže pomôcť kontextualizovať našu prácu s určitou pokorou a kritickým hodnotením minulosti. Kým pre niekoho môže byť táto myšlienka znepokojivá, múzeum tvoria a definujú jeho zamestnanci. Sú to práve myšlienky a teórie, o ktoré majú jednotliví zamestnanci záujem, ich osobné preferencie a história, ktoré formujú inštitúciu. Hierarchie v rámci inštitúcie majú navyše vplyv aj na ich agendy a verejný výstup.

Verím, že múzeá ako inštitúcie v minulosti hrali v rámci (mestskej) spoločnosti významnejšiu úlohu a mali moc formovať príbehy a obrazy ako určitý druh médií, ktoré boli určite menej rôznorodé ako tie, ktoré poznáme dnes. Múzeum sa prostredníctvom výstav, prednášok a neskôr aj vzdelávacích programov spolupodieľalo na utváraní obrazu mimoeurópskych krajín a ľudí. Na ten sa však dnes [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.