Hudobné „gems“ roku 2021 

Michael Papcun15. januára 2022997

Koniec roka je obdobím rebríčkových obsesií toho najlepšieho, čo vyšlo za uplynulý rok naprieč celým spektrom ľudských aktivít. Do danej klímy by som sa rád zapojil v trochu uvoľnenom duchu s výberovkou, ktorá neukáže striktne to najlepšie, ale skôr dá do popredia albumové „gemy“, ktoré sa v roku 2021 objavili na československej hudobnej scéne.

Mimoriadnym prekvapením ešte na začiatku roka bolo vydanie sólového albumu pražského producenta Olivera Torra, Fragility of Context. Torr, známy hlavne svojou prácou s modulárnymi syntetizátormi a klubovými setmi, sa na vlastnom albume ukazuje v celej škále polôh, pričom dostatok z nich môžeme označiť za nečakané. Torr nie je iba producent a experimentátor (čo už vieme), ale aj zdatný pesničkár a spevák, u ktorého je cítiť inšpiráciu Segom Bodegom, Oneohtrixom Point Neverom, či súčasnou (post)klubovou scénou. Jeho tvorba na spomenuté trendy a prúdy reaguje s unikátnym interpretačným citom.

S nezaslúžene malým ohlasom sa na scéne objavila sólová nahrávka Davida Herziga s názvom Lotus Wash. Hudobník známy aj účinkovaním v skupine Bert And Friends, vydal album Field Theory, ktorý už podľa názvu naznačuje  hru s modularmi v hudobne geekovských polohách, ktoré však nemajú problém s pesničkovejšími pasážami (odráža sa tu Herzigova skladateľská multifunkčnosť a diverzita projektov, v ktorých pôsobí). Kompozične veľmi vydarený a atmosférou pohlcujúci album sa skladá z minimalistických kompozícií, ktoré nemajú ďaleko od ambientu a práca s modularmi na ňom nepôsobí zbytočne staromilsky, ale veľmi moderne. Odporúčam aj jeho decembrový set na Radiu Laude: https://www.youtube.com/watch?v=gvuB8Irmc6E

Z labelových aktivít treba vyzdvihnúť „releasy“, ktoré tento rok prinieslo lučenské vydavateľstvo Mappa Editions. Dobrou ukážkou sú nahrávky zoskupenia Grykë Pyje: Squirlich Stroll a The Fantastic World of Grykë Pyje, pripomínajúce experimentálny bestiár elektronických zvukov. Slúchadlá i reproduktory sa s nimi zaručene menia na časopriestorové portály. Grykë Pyje pôsobia ako „field recording“ z imaginárnych svetov, ktoré zatiaľ poznáme len cez filtre špekulatívnej fikcie. A Mappa Editions kultivuje naše schopnosti ich bližšieho zmyslového spoznania.

Uplynulý rok ukázal, že aj malá scéna vie mať slušnú kadenciu a potvrdil, že provinčnosť je slovíčko, ktorým sa nemusíme deptať. Želajme tunajšej scéne podobnú vitálnosť aj v roku 2022.

Michael Papcun

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: