Cesty na okraj prinášajú skutočné prekvapenia. Jedným z nich je aj prešovský projekt KONIEC, za ktorým stoja nie úplne neznáme tváre, ktoré môžeme poznať napríklad z projektov ako Raptor Koch alebo trnavský Kubik nápadov. Debutový album s názvom Toto je koniec či singel Van Kúše Halen s popiskou RIP Eddie napovedajú, v akom žargóne sa bude niesť tvorba projektu.

Bandcampové (v tomto prípade skôr „campové“) žánrové tagy sa zámerne hrajú so vzletnými slovami ako avantgardný rock, avantgarda či so všeobecnou a prístupnou škatuľkou „alternatívneho rocku“. A Koniec predstavuje skvelú paródiu na tieto žánrové prúdy. Ba čo viac, vďaka virtuóznemu dekonštruovaniu žánrových floskúl či zapojeniu veľkolepého pátosu filmovej hudby (skladba Kate Bush) paroduje rockovú mytológiu v celej jej nadrozmernosti.

Popritom ide stále o výborne zvládnuté pesničky. Šesť skladieb vystrieda a poprekrýva postrockový/punkový lofi zvuk, masívne hardrockové nástupy, folkové a ska motívy, alebo sa proste žánrovo úplne odtrhne z reťaze a oddáva sa improvizačne znejúcemu blúzneniu. Z kolekcie prevažne 2,5-minútových stopáží vyčnieva skladba príznačne pomenovaná Nepatrný rozdiel. Šesť a pol minúty prináša najdôslednejšie rozvíjanie hudobných motívov a emočne najprepracovanejšiu skladbu s melancholickým vokálom, ktorý prednáša (kto by to bol čakal?) nonsensový text.

Okrem vtipkovania a ohromnej zábavy, ktoré si podávajú ako rockových velikánov, tak indie libertínov, je Toto je koniec vydareným pamfletom lokálneho myslenia o alternatívnej scéne. Živelná, ale v konečnom dôsledku až prekvapivo dobre štruktúrovaná hudobná koláž prešovského projektu znie ako dokonalý komentár scény, ktorej hlavné hlásne trúby (hudobné rubriky denníkov, rádiové vysielanie) sa zasekli vo vyprázdnenej indie špirále z polovice predošlej dekády. A Koniec prichádza s jasným a veľmi obratne formulovaným statementom že… Toto je koniec.

Koniec: Toto je koniec, 2023

Michael Papcun 

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: