Feminizmus a politiky identít nemôžu za vaše posrané životy

Jeden starý vtip o slove yankee vraví, že pre cudzincov je yankee každý Američan, pre amerických južanov je to severan, pre severanov niekto z Nového Anglicka, pre Novoangličanov obyvateľ Vermontu a pre Vermonťanov zas človek, ktorý raňajkuje jablkový koláč.

Podobne rekurzívne fungujú aj predsudky o vedeckom poznaní. Nejeden bežný smrteľník má pocit, že skutočnou náplňou vedeckej práce je poflakovanie sa a nezrozumiteľné táranie. V rámci prírodných vied tieto predsudky smerujú k ich údajne mäkším súkmeňovcom. Pipetoví felčiari a inžinieri spájkovacích spojov vám veľmi radi vysvetlia, že sociálne a humanitné vedy vôbec nie sú vedami. Ale toto ešte nie je konečná zástavka. Potom vás aj mládenec, lebo spravidla je to mládenec, študujúci politológiu či históriu, rád poučí, že feministická ideológia je dôvodom, pre ktorý rodové štúdiá nie sú naozajstnou vedou. Ba nájde sa možno aj filozof, metodológ vied alebo kritický mysliteľ, ktorý vám rád vysvetlí, že vedecké prístupy akcentujúce otázky identity sú jednoducho paveda. Ak aj nie ako celok, pričasto tolerujú nezmysly, ktoré im znejú pekne, moralizujú a nemajú za cieľ rozširovať poznanie, ale len vyjadriť kmeňovú príslušnosť alebo politický postoj. A to je „fuj“.

Jeden príklad za všetky, psychológ Jordan Peterson z University of Toronto sa minulý rok svetovo preslávil takto [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.