zdroj ilustrácie: bdsmovement.net/hypocrisy

English version

Liberálne západné demokracie, ktoré sa hlásia k základnému právu na slobodu prejavu a snažia sa zastaviť vlnu pravicového populizmu, sa pri potláčaní hnutia BDS za práva Palestínčanov zároveň naďalej spolčujú s izraelským režimom apartheidu a spriaznenými lobistickými skupinami a médiami. V Európe sú útoky na nenásilné protirasistické hnutie BDS obzvlášť tvrdé v Spojenom kráľovstve, Francúzsku a Nemecku, kde sa politické a kultúrne špičky nedokázali rozlúčiť so svojím koloniálnym dedičstvom.

Pokrytectvo a rýchlosť, s akými subjekty ovládané Západom bojkotovali, vyhostili alebo inak sankcionovali Rusko a obyčajných Rusov len niekoľko dní po začatí ruskej invázie na Ukrajinu, vysiela Palestínčankám, Jemenčanom, Iračankám, Afgancom a mnohým ďalším jasný rasistický odkaz, že naše životy a práva, ako ľudí inej farby pleti, sa nepočítajú.

Hnutie za bojkot, stiahnutie investícií a sankcie (BDS – Boycott, Divestment and Sanctions) iniciovala palestínska občianska spoločnosť v roku 2005. V tom čase už bolo nad slnko jasnejšie, že bez ohľadu na stovky rezolúcií OSN, ktoré odsudzovali koloniálnu a diskriminačnú politiku Izraela ako nezákonnú, mocné západné štáty nie sú ochotné prijať opatrenia, ktoré by mohli zabezpečiť, aby Izrael rešpektoval medzinárodné právo a práva palestínskeho ľudu uznané OSN.

Základná výzva BDS palestínskej občianskej spoločnosti z roku 2005 [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.