foto: Z archívu Jana Alberta Šturmu

Čo je to turistika? Povznášajúci útek z mesta a každodennosti, od gordických uzlov spoločnosti a komplikovaných medziľudských vzťahov, ozdravujúci telo i dušu. Samotnú možnosť pobudnúť v prírode a pokochať sa jej (zostávajúcimi) nadčasovými krásami považujú ľudia, ktorí ju majú na dosah a disponujú dostatkom voľného času, spravidla za samozrejmosť. Ale ako sa zhoršuje ekonomická situácia pre čoraz širšie vrstvy obyvateľstva a zároveň citeľne redne sieť verejnej dopravy, začínajú si uvedomovať, že to tak nie je. Joe Grim Feinberg vo svojej eseji Boje nepracujúcich o nevýrobné prostriedky túto skutočnosť zasadzuje do dejinného kontextu, naznačujúc, že dôvody na masovú (turistickú) angažovanosť rozhodne nepominuli.

Michal Bočák v intímnej eseji Turistika ako zmocňovanie sa krajiny premýšľa o psychike turistu a sociálnom konštruovaní miesta. Zuzana Botiková v texte (Ne)znesiteľná blízkosť bytia na horách zhrnula svoje pozorovania toho, ako sa v dôsledku pandémie zmenil habitus ľudí, ktorí sa chtiac-nechtiac stretávajú na vysokohorských útulniach.

Podnikanie výletov v lokálnom prostredí patrí k obľúbeným komunitným činnostiam. Prostredníctvom online platforiem jednoducho nájdete alebo založíte turistický krúžok: pre ukrajinské rodiny, svoj absolventský ročník, nordic walking. Hŕstka talianskych feministiek sa začala schádzať krátko pred vypuknutím pandémie, aby plánovali občianske aktivity a uvažovali, ako by sa dalo v patriarchálnej spoločnosti fungovať inak. Aj im raz napadlo, že to nemusia robiť posediačky. Odvtedy sa ich rady rozrástli, zvyknú spolu kráčať po kopcoch a feminizmus pri tom praktizovať. Kristína Kállay sa spoluzakladateľky Feministického turistického kolektívu, Eleny, pýtala na ideové pozadie ich feministického samoorganizovania.

Oslovili sme Svetozára Krna, autora cestopisov, ktorý patrí k priekopníkom slovenskej expedičnej a diaľkovej turistiky. Vo svojom článku píše aj o tom, ako v tomto globalizovanom odvetví podnes vládne dedičstvo kolonializmu. Problematizuje tiež slovenskú prax ochrany prírody, ktorá v kombinácii s neudržateľným hospodárskym využívaním prírodných zdrojov, privatizáciou pozemkov a monetizáciou prístupu vytláča z hôr práve turistu – teda toho, kto sa na poškodzovaní prírodného bohatstva podieľa v najmenej znepokojujúcej miere.

Ak od júlového Kapitálu s témou turistiky očakávate, že vám ponúkne aj bezprostredne využiteľné tipy, skúste sa nechať nalákať farbistým opisom turistického fenoménu maďarskej Modrej trasy – kde máte ešte stále výrazne menšiu pravdepodobnosť neželaného stretnutia s medveďom. Priznám sa, že i z tohto dôvodu sa rada potĺkam po Jeseníkoch, Krkonošiach a hrebeňoch rakúskych Álp. No tento rok sa najviac teším do Západných Tatier, na stretnutie starej turistickej partie. V detstve nás rodičia brali na celodenné túry, z ktorých sme sa vracali za súmraku po zarastených skratkách a neznačených zvážniciach, s vibramovou podrážkou oblepenou hrubými blatovými papučami, teraz sa znova zídeme na jednoduchej horskej chate, so svojimi deťmi.

Elena Teplanová

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: