Derivate: Pár poznámok z piatkovej noci 

Michael Papcun20. septembra 2022633

Asi pred dvomi rokmi som sa vo vtedy už dekádu starom čísle časopisu Electronic beats dostal k reportáži o klubovom živote Bratislavy a Prahy. Ako človeka, ktorý v roku 2012 ešte len končil základnú školu, ma prekvapilo nadšenie autorov z klubového života v Bratislave, ktorý hodnotili ešte pozitívnejšie než ten pražský. Ktovie, ako by sa o ňom písalo dnes.

Kým v Prahe je od roku 2017 rozbehnutý industriálny klub Ankali, ktorý sa stal akousi signatúrou súčasnej klubovej a rave scény, v Bratislave už niekoľko sezón chýba lokácia, ktorá by nahradila ikonické postavenie podhradného „Účka“ (Subclubu). Toto prázdne miesto bolo na chvíľu zaplnené počas piatkovej noci, 2. septembra. Bratislavská scéna pravdepodobne nachádza, alebo časom plnohodnotne nájde, svoj nový symbol v Nemeckom veslárskom klube. Dnes už opustená funkcionalistická stavba architekta Josefa Konrada sa stala základňou akcie Derivate, počas ktorej odkryla potenciál, spojený s mimoriadnym geniom loci.

Chátrajúce útroby modernistickej budovy na pobreží Dunaja sa stali dokonalým priestorom pre celonočné dianie neovplyvnené zákonom o nočnom kľude v centre mesta. Hudobne Derivatu dominovala pražská dídžejka Ester, ktorá priniesla set postavený najmä na vášni a hlbokom osobnom zápale pre hudbu. Jej mix techna a dark wavu s reminiscenciami italo disca bol príjemne a sebavedomo „netrendovým“ počúvaním. Headlinerka večera, nemecká dídžejka Dr. Rubinstein, sa postarala o intenzívnu kulmináciu celej noci, hoci s dávkou profesionálnej vlažnosti a štipkou rutinérstva v presne namixovanom sete.

Piatkovému večeru dominovala lokácia, ktorá bola pre návštevníkov ako nečakane objavený poklad. Na vypreparované funkcionalistické vnútro Nemeckého veslárskeho klubu poobťahované writerskými tagmi a rokmi chátrania plynule nadväzuje brána  s výhľadom na viaceré dominanty Bratislavy, definujúce jej zložitý charakter. Neskoré letné, alebo možno skoré jesenné ranné slnko podkresľuje retrofuturistický most SNP, brutalistické tvary Incheby, rozostavaný projekt Vydrica pod hradom, hladinu Dunaja aj DIY cestu z klubu, medzi improvizovaným oplotením, vyšliapanými chodníčkami a asfaltkou. Derivate priniesol, a dúfam(e), že opäť prinesie, symbol lokálnej špecifickosti na tunajšiu klubovú scénu. Bolo by asi idealistické očakávať, aby sa z Nemeckého veslárskeho klubu stal klasický hudobný klub, no v Bratislave sa aspoň objavila lokalita, ktorá by mohla definovať podobu jej nočného života, respektíve stať sa jej emblémom.

Michael Papcun

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: