Bolkovo očarujúco podvratné humorné skladateľstvo

Daniel Vadas16. júla 2023574

Večne podvratný zvukový performer, humorný skladateľ, divadelník, módna ikona či absolvent sonológie v Haagu známy pod menom Bolka vydal v polovici júna vo vydavateľstve LOM svoj dlhoočakávaný sólový debut smutné stropy. Priniesol na ňom okúzľujúco zábavné a zvukovo komplexné skladby pohybujúce sa na hranici popu, zvukového dizajnu, experimentu a farbistej dedinskej zábavy.

Pri písaní o tomto albume vyvstáva otázka, či je vôbec potrebné, vzhľadom na to, že smutné stropy sprevádza komplexný Juhásov popisok. Dal by sa však označiť za najosviežujúcejší počin na slovenskej scéne za dlhé obdobie, preto si myslím, že si zaslúži adekvátne množstvo pozornosti a reflexie.

Je to fascinujúci album, ktorý v jednom momente znie ako akustická verzia poľských hyperneónových laptopových mágov zastupovaných paszkom či julekom ploskim; a v ďalšom momente ako zvukovo zaujímavá verzia love songov Casiotone For The Painfully Alone.

Album otvára rovnomenná pieseň smutné stropy plná organického glitchu, pokračuje cez bublajúci existenciálny hiphopový banger xixi krv smerom k piesni silo, ktorá graduje do divokej a farebnej bublajúcej diskotéky. Popový vrchol prichádza s hravou ľúbostnou piesňou karabínka, „Zostalo tu po tebe niekoľko gatiek a sivý sveter/aj teraz, keď spievam, ho mám na sebe,“ spieva Bolka. Namiesto melancholickej pesničky o rozchode však dostávame dojemný lovesong, ktorého atmosféra je podfarbená jednoduchými lofi syntovými linkami prechádzajúcimi do akordeónového sóla, pričom ju ďalej dopĺňa hravý spev a text, rytmická sekcia a množstvo zvukových prekvapení. Nasleduje náročnejší kúsok v podobe rytmickej a znepokojivo disharmonickej minúte techa, na ktorý nadväzujú úzkostné mokré štvrte. Záver albumu zabezpečuje ľudovková párty v podobe skladby v scavje, ktorá zakončuje album euforickým vrcholom.

Bolkove smutné stropy sú kompozične extrémne zručne vybudovaným albumom, ktorý u mňa vzbudzuje nadšený úsmev svojou hravosťou, subverzívnosťou a obrovským množstvom nápadov, vďaka ktorým sa len tak ľahko neopočúva. Keby takéto albumy vychádzali častejšie, to by bolo žžžžžžž.

Bolka: smutné stropy, LOM, 2023.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: