Ak chcete študovať literatúru, študujte vojnu

Michaela M. Hanzelová17. mája 2022598

„Americký vojak pojebal vietnamskú farmárku. Tak vznikla moja matka. Tak som vznikol ja.“ Rodinná história Oceana Vuonga je spätá s vojnou, vysťahovaním a emigráciou. Narodil sa na ryžovej farme pri Saigone, ako batoľa strávil rok v utečeneckom tábore na Filipínach a keď mal dva roky, rodina emigrovala do Spojených štátov.

Vuongova najnovšia zbierka poézie Time is a Mother je venovaná jeho mame, ktorá tesne pred vypuknutím pandémie zomrela na rakovinu prsníka. Je to kniha o strate, smútku a trúchlení. V jednej z básní menuje veci, ktoré si jeho mama objednala z Amazonu v posledných dvoch rokoch svojho života – od lakov na nechty do svojho nechtového štúdia cez tričká s nápisom o rakovine prsníka a narodeninové prianie so Snoopym po urnu. Podobne ako tento (pomerne eklektický) zoznam, aj Vuong má vo svojej lyrickej tvorbe prekvapivý rozsah – píše o závislosti, láske, rasizme či (post) kolonializme. Ako sa dozvedel na párty v Brooklyne, má šťastie, že je gej a ešte aj môže písať o vojne.

Je pravdou, že vojna vo Vietname, ktorá do veľkej miery ovplyvnila popkultúru druhej polovice dvadsiateho storočia, formuje aj Vuongovu tvorbu. Ako raz povedal svojim študentom a študentkám na Newyorskej univerzite, kde pracuje ako hosťujúci profesor: „Ak chcete študovať literatúru, študujte vojnu. Lebo kým tu budú vojaci, budú tu aj básnici.“ Napriek tomu je Vuong jedným z prvých vietnamských autorov –  spolu s Viet Thanh Nguyenom, ktorého debut Sympatizant (Absynt, 2017) získal v roku 2016 Pulitzerovu cenu –, ktorí prenikli do mainstreamu tvorbou o vojne v krajine, kde sa narodili. Viac ako štyri dekády po jej konci. Ak vás zaujíma iný pohľad na následky vojny vo Vietname a život minorít v Amerike, dajte šancu Vuongovým knižkám. A ak sa, ako veľa z nás, neviete v myšlienkach odpútať od vojny na Ukrajine, možno siahnite prednostne po Andrejovi Kurkovi, Serhijovi Plokhom alebo Ilyovi Kaminskom.

Somelierske info: Popri písaní tejto normostrany autorka výnimočne nekonzumovala víno, ale gin s tonikom, vetvičkou rozmarínu a štyrmi kockami ľadu. Pite s rozumom, čítajte s nadšením. Alebo opačne.

Ocean Vuong: Time is a Mother. Cape Poetry, 2022.

Michaela M. Hanzelová

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: