Triedne rozdiely vidím všade naokolo, hoci sa tak nenazývajú

Eva Štefanková20. mája 2024187
ADAM What’s My Age Again, Miro Trubač, 2018

Spoločnosť je dnes tak výrazne polarizovaná, že pred tým ťažko zatvárať oči. Vzájomné nepochopenie ľudí z opačných strán názorového spektra vyúsťuje do konfliktov. Súvisia názorové rozdiely s triednym delením? Má pojem triedy ešte opodstatnenie? A ako súvisí s rivalitou medzi „mestskou kaviarňou“ a „vidiekom“? O tom hovorí v rozhovore Kateřina Nedbálková, sociologička a autorka kníh Pracovať či Tichá drina.

Na jeseň som sa zúčastnila diskusie dvojtýždenníka A2, na ktorej ste s historikom Ondřejom Danielom hovorili o rozdieloch medzi mestom a vidiekom. Skúma sociológia rozdiely medzi mestom a vidiekom? Je rivalita medzi nimi existujúci sociologický fenomén?

Povedala by som, že fenomén to je, ale podložiť to by bolo komplikované. Empirickými dátami by to išlo ťažko, pretože sociológia nevníma vidiek ako jednotnú skupinu. Rozlišuje viaceré typy vidieka. Ľudia, ktorí tam žijú, majú dosť odlišné životné podmienky. Nedá sa to polarizovať na jeden vidiek a jedno mesto. Ľudia však túto polaritu používajú a zdá sa mi podstatné, že sa objavuje v každodennej reči. Sociológovia sa majú zaujímať o to, v akých dichotómiách ľudia uvažujú. Toto je jedna z nich. Prejavuje sa to priamočiarymi výrazmi ako „dievča z dediny“ či „dedinský ťuťmák“ alebo zaobalené vo výrazoch ako „obyčajní ľudia“. Objavuje sa to [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.