TMA: Black metal ako love song

Michael Papcun24. augusta 2023423

Posluch Burzumu bez ideologických výčitiek. Aj tak by mohol začínať promo text na nový release labelu Sky Burial, album Kysucký chlad od skupiny TMA. Label Nomad Sky Diaries – Sky Burial stojí v posledných rokoch za kľúčovými nahrávkami extrémnej metalovej a ambientnej hudby v našich končinách. Spomeňme aspoň skupiny Zmyrna, Rawcvlt, Krolok, Malokarpaťan, Hidden Congregation či vydarenú kompiláciu Czech and Slovak Dungeon Synth Compilation, ktoré spolu z blackmetalovej a ambientnej zvukovej škály vytvárajú extenzívnu a živú dark-fantasy krajinu, v ktorej sa môže poslucháčstvo pohybovať podobne ako vo virtuálnych svetoch hier Diablo, Fall Out alebo Final Fantasy. Do najtmavších kútov tejto pomyselnej mapy ako rozšírenie skvelo zapadá nahrávka Kysucký chlad.

Už sémantická podobnosť slov Burzum (temnota) a TMA (o niečo menej abstraktná alternatíva) je ideálny štartovací bod na uchopenie nahrávky. Monochromatický cover s drevenicou, praskavý gitarový distortion otvárajúci album, prevažne stredné tempá a riffing niekde na pomedzí prvej a druhej blackmetalovej vlny približujú Kysucký chlad k bežnému žánrovému klišé. Od klišé sa však vzdaľuje vďaka vášni a zápalu, s ktorými sú tieto žánrové tradície podané.

Päť zo šiestich skladieb na albume sa tesne blíži k hranici desiatich minút alebo túto hranicu prekračuje. V dlhých kompozíciách má skupina dostatok miesta na rozohratie silných atmosférických, valivých plôch, siahajúcich až do teritórií noise a black metalu. Čaro Kysuckého chladu spočíva v dramaturgii, s ktorou dokáže usporiadať a využívať pomerne limitovanú škálu žánrových prvkov, držať pozornosť poslucháčstva a vytvoriť celok, ktorý neznie len ako pocta, ale naozajstné rozvíjanie odkazu. Rýchla gitarová plocha podkreslená blast beatom aj jej rozklad do spomalených kakofonických pasáží sa javia ako začarovaná chránená oblasť radikálne odrezaná od súčasnosti a moderných vplyvov. Počúvame tu blackmetalovú hudbu ako abstraktnú, atmosférickú a hmlistú zvukovú plochu, z ktorej sa postupne vynárajú kontúry mytologického sveta. A je úplne jedno, či zdrojom jeho inšpirácie sú nórske alebo kysucké lesy. Výsledok má rovnako blízko k vizualizácii interaktívnych dark-fantasy herných svetov, Tolkienovej Stredozemi alebo klasickým dielam romantizmu vo výtvarnom umení. TMA tak podporuje klasickú mytológiu blackmetalového romantizmu, ba čo viac, dokazuje jeho stálu silu.

V black metale ako žánri sa často skloňuje téma mizantropie, nenávisti a odporu. Nech to znie akokoľvek pateticky, skutočnou témou nahrávok, akou je aj Kysucký chlad, je láska a vášeň. K starosvetskému poňatiu žánru, k jeho koreňom. K putovaniu a strácaniu sa v jeho štruktúrach.

Michael Papcun

TMA: Kysucký chlad, Sky Burial, 2023

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: