Komiks o grafity pôsobivo zachytil nočné gangy Prahy

Marek Hudec22. januára 2024159

Redcap práve zmaturoval a čakali ho dva mesiace objavovania pražských ulíc s niekdajším spolužiakom. Za vysvedčenie dostal GoPro kameru, na ktorú začal zaznamenávať svoje začiatky v graffiti komunite. Počas pouličnej potýčky sa niekdajší tandem rozšíril na päticu a vznikla KRS crew. Jej úhlavnými nepriateľmi sa stala partia „náckov“ BKP (Bratrstvo kočičí pracky).

Tomáš Staněk, absolvent katedry ilustrácie na plzenskej Fakulte designu a umenia Ladislava Sutnara, začal vydávať príbeh mladých writerov s názvom Prázdniny vo forme zošitov. Aj vďaka úspešnej kampani na Donio vyšlo na jeseň 2023 ich súborné a rozšírené vydanie. Hoci v úvode knihy Staněk píše, že žiadna z postáv nie je inšpirovaná skutočnými osobami z jeho života, v komikse spracúva autentické zážitky z vlastného dospievania.

Prázdniny sú ukážkovým reprezentantom žánru „coming of age“. Hlavný hrdina príbehov Redcap nachádza počas vypätého obdobia nových kamarátstiev, adrenalínových zážitkov aj morálnych dilem samého seba. Staněkov komiks nepriamo odkazuje na slávnu sériu Jaroslava Foglara Rychlé šípy. Okrem iných podobností má skupina KRS crew tiež päť členov a stojí proti nej nepriateľská skupina BKP. Komiks Prázdniny však dospieva do trpkého záveru, upozorňujúc napríklad aj na hrozbu fašistických subkultúr. Dokonale zachytáva rôzne pouličné gangy balansujúce na hrane zákona. Komiksu sa darí navodiť strach, ale aj vzrušenie z nočných výprav do centra Prahy či jej opustených industriálnych lokalít.

Staněkov spôsob ilustrovania je jedinečný, do veľkej miery odkazuje na undergroundové ziny a štýl graffiti: tenkými čiarami, ktoré sa nie vždy triafajú do presných tvarov, postavami výrazne ohraničenými a vystupujúcimi zo sterilného pozadia, posadnutosťou logami a značkami, no v prvom rade jednoduchou paletou farieb, kde odtiene sivej prechádzajú do striebornej. Úprimným a presným zachytením českých subkultúr, ako aj osobitou vizuálnou stránkou (a nakoniec aj jej komunitným spôsobom financovania) pripomína dnes už kultový debutový komiks českej ilustrátorky Toy_Box –  Moje kniha Vinnetou.

Prázdniny sú rozhodne jedným z najpôsobivejších českých a slovenských komiksových titulov posledných rokov. Trochu nadbytočne pôsobí jedine väčšina príloh v rozšírenom vydaní. Do príbehu nás síce dokážu vtiahnuť fotky, náčrtník KRS crew, mapa nočnej Prahy alebo soundtrack, avšak nové epizodické príbehy základný dej veľmi nerozširujú. Autor sa mohol pokúsiť napríklad radšej o nejaký reunion postáv po rokoch.

Tomáš Staněk: Prázdniny. Praha: Centrala, 2023. Druhé rozšírené vydanie.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: