Slovenský Bollywood je v Lemešanoch
Apropriácia popkultúry menšinovými alebo „exotickými“ kultúrami prináša často zaujímavejšiu reflexiu popkultúry než jej paródie alebo kritická reflexia, pretože lepšie vystihne podstatu. A pokiaľ je prítomný komický efekt, obvykle je autentickejší než v prípade zamýšľanej paródie.
Medzi klasické príklady patrí film Muž, ktorý zachraňuje svet (známy aj ako „turecké Hviezdne vojny“), ktorý mieša estetiku amerických superhrdinských filmov, ochotníckeho divadla a hlbinnej islamskej filozofie. Posledné roky zaznamenala veľký úspech aj tvorivá skupina Wakaliwood z Ugandy, ktorá nakrúca vlastné akčné filmy podľa amerického vzoru, no robí tak na kolene, so srdcom a sociálnym presahom – možno ste na YouTube našli trailer k ich filmu Tebaatusasula, ktorý ale nikdy nebol dokončený, keďže autorom došlo miesto na disku a museli rozrobený film vymazať. Zvyšok ich tvorby je pritom ešte zábavnejší. A ďalej, indický Bollywood sa inšpiroval hollywoodskou schematickosťou a posunul ju na novú úroveň a z japonských apropriácií západnej popkultúry vo forme televíznych relácií alebo filmov stal divácky fenomén aj na západe, ktorému to dobre padlo ako vítaná obmena oproti opozeranému stereotypu západnej televíznej produkcie.
Na Slovensku sa takýto fenomén vo filme vyskytuje tiež, a ešte k tomu špecificky reflektuje aj slovenskú popkultúru. Slovenský „Bollywood“ sa nachádza v obci Lemešany (okres Prešov) a napriek tomu, že ho tvorí iba niekoľko mladých školopovinných Rómov, kvantitou produkcie sa vyrovná seriálovej produkcii v hlavnom meste. Skupina, ktorá si hovorí Rebeli, začala pridávať svoje videá na YouTube už pred viac ako piatimi rokmi. Išlo o amatérsky a s nulovým rozpočtom nakrútené ponášky na rozličné slovenské alebo zahraničné filmy či seriály – medzi ich najznámejšie rané diela patrí napríklad horor Scary Movie: Posledný výkrik. V tom čase ešte fungovali pod názvom Ricarf Ziga, čo je skomolené meno jedného z hlavných protagonistov.
Než si publikum na svojrázny spôsob tvorby Lemešančanov zvyklo a počet páčikov pod videami začal prekračovať počet nepáčikov, uplynulo niekoľko rokov a na ich kanáloch pribudli desiatky, ba stovky nových videí. Takmer vždy je to ponáška na televíznu produkciu vysielanú na Slovensku a pokiaľ ide o žáner či formu, neexistujú tu žiadne obmedzenia. Horory, akčné filmy, vzťahové drámy a telenovely, tanečné aj reality šou, videoklipy k popmusic či rom-popu, televízne noviny, Máša a Medveď či nebodaj náboženská tematika (ako napríklad záznam z otehotnenia Panny Márie, ktoré po niekoľkých minútach kulminuje pôrodom Ježiša – video bolo medzičasom zmazané), všetko to je nakrútené na mobilný telefón (a údajne ešte ten istý večer následne rýchlo postrihané a zavesené na internet) spôsobom, kde ochotnícki násťroční herci naschvál prehrávajú, hyperbolizujú, dramatizujú. Či už pozeráme ľúbostnú drámu o žiarlivosti či tehotenstve, horor s neznámym zabijakom zabíjajúcim dievčatá idúce na záchod, alebo vášnivú iskrivú tanečnú šou, herci sa do toho opierajú naplno a ešte silnejšie, než keby to prežívali naozaj. Vyžaduje to povaha ich tvorby, kde sa nevyužívajú žiadne špeciálne efekty ani sofistikované strihy (i keď v ich najnovších výtvoroch už sa s tým občas pohrajú), zvukový dizajn či scénografia (všetko sa obvykle nakrúca v nijako neprispôsobených exteriéroch obce Lemešany), ani prepracované scenáre či repliky – celá vec stojí predovšetkým na preexponovaných hereckých výkonoch a efekte „pozrite, aké je krásne, keď sa mladí hrajú a bavia“, ktorý tomu celému pridáva úprimnosť, aká originálom chýba. K tomu si prirátajte rozkošné pestré kostýmy a zvláštnu typológiu postáv zahŕňajúcu démonov, čarodejnice či vyšinuté ženy, ktoré sa náhodne zjavujú aj vo filmoch, kde by to človek nečakal (strašidelné siamské dvojičky v Máši a Medveďovi). Jeden z hlavných protagonistov a zároveň jeden z najexpresívnejších hercov z ansámblu výrazne pracujúci s mimikou, vystupujúci pod menom Pina, uprednostňuje pri hraní takmer výhradne ženské postavy.
Zaujímavé sú videá nakrútené priamo na základnej škole, kde autori v súlade so svojím rómskym naturelom premenia vyučovaciu hodinu na hodinu spevov, tanca a radosti zo života – tam štylizácia už ustupuje v prospech výpovede. Ináč je väčšina videí točená v slovenskom jazyku, čo v kombinácii s veľmi bohatou produkciou tohto „slovenského Bollywoodu“ (za týždeň im obvykle pribudne 1 – 5 nových videí) značí, že ich tvorba si postupom času našla cestu aj (a predovšetkým) k majoritnému obecenstvu, ktoré si naveľa zvyklo na ich špecifický spôsob humoru – dnes už majú i nové videá na kanáli REBELI Official Lemešany bežne tisícky až desiatky tisícov pozretí. Autori napriek tomu ostali skromní, na videách nijako nezarábajú, na svojej tvorbe sa stále veľmi dobre bavia a jediná oficiálna projekcia ich filmov sa konala tento rok na spišskonovoveskom do-it-yourself festivale Pozitif Dej, k čomu však tiež došlo len vďaka iniciatíve organizátorov.