Si iný ako ona? Si iná ako on?

Martina Havierová15. januára 2022593

Moja mladšia sestra, žiačka základnej školy, dostala za úlohu charakterizovať, aké sú ženy a akí sú muži. Keď sme sa učili písať, prvé vety, ktoré sme tvorili, boli o pracujúcich otcoch a matkách starajúcich sa o domácnosť. V autoškole som síce jazdila pomaly, veď som dievča, ale na babu som výborne parkovala. Dokázala by som vymenovať veľa podobných vecí. A každá takáto veta, ktorá sa vyskytla v mojom detstve alebo dospievaní, prispela k tomu, akým spôsobom sa formovala moja identita. 

Na začiatok by som chcela uviesť na pravú mieru význam dvoch slov, ktoré budem používať. Ide o slová žena a muž. Pod slovom žena budem myslieť osobu, ktorej na rodnom liste uviedli ženské pohlavie, pod slovom muž osobu, ktorá má zas na rodnom liste napísané pohlavie mužské. V angličtine už existujú pomerne zaužívané skratky AFAB/AMAT (Assigned female at birth/Assigned male at birth). Nerada opomínam transrodové osoby, no, bohužiaľ, neexistujú dostupné zdroje, ktoré by sa venovali tejto tematike u trans ľudí. Budem sa predovšetkým zameriavať na cis ľudí (z angl. „cisgender“; cis – na rovnakej strane a gender – rod).

Dva dôležité pojmy, ktoré je potrebné si ujasniť, sú pohlavie a rod, pričom pohlavie je určené pri narodení, na základe pohlavných znakov človeka, zatiaľ čo rod je súborom znakov, ktorými osoba prejavuje [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.