Seriál o krvilačnej appke glosuje toxické prostredie internetu

Marek Hudec20. septembra 2022593

Tí, čo si prelepujú kameru na notebooku čiernou páskou a boja sa na sociálne siete pridať čo i len jeden portrét, by sa mali novému britskému seriálu Red Rose radšej vyhnúť. Paranoju z nových technológií nezmierni, práve naopak. Horor rozvíja nápad jednej z epizód úspešnej antológie Black Mirror. Čo ak si nás nejaká anonymná zlomyseľná sila vyberie za obeť a napojí sa na všetky naše internetové účty a poprepájané smartfóny, kamery, telefóny, obrazovky?

Podivná aplikácia začne terorizovať niekoľko tínedžerov v meste Bolton. Keď si ju prvý raz nainštalujú, zdá sa, že slúži na komunikáciu s mŕtvymi. Po niekoľkých dňoch sa však kyberšikana môže skončiť smrťou. Appka Red Rose si vyberá chudobné obete z neúplných rodín, ktoré majú často kriminálne pozadie, alebo sú z prostredia menšín. Scenár zdôrazňuje, že zacielená skupinka mladých medzi vrstovníkmi nevyniká, nemá špeciálne ambície, brigáduje, aby si zarobila na štýlové tenisky. Sympatie divákov a diváčok si vedia získať aj nenúteným humorom.

Najzaujímavejšia je však ústredná záhada: kto a čo za aplikáciou stojí a ako si vyberá svoje obete? Hoci seriál spočiatku smeruje k fantastickému rozuzleniu, zdanie môže zavádzať. Záver má skutočne deprimujúci tón, len zdôrazňuje toxicitu súčasného internetového prostredia, ktoré v užívateľoch podporuje najnižšie pudy.

Red Rose okrem Black Mirror pripomína aj Fincherov vynikajúci triler Hra. Zápletku s bizarnými hrami, kde sa stiera skutočnosť a ilúzia, prenáša do prostredia najnovších aplikácií a napätie a strach umocňuje napríklad virtuálnou a rozšírenou realitou, či interaktívnymi mapami. Jedna dejová línia zas vyvoláva hrôzu zo zoznamiek s GPS vyhľadávaním.

Tvorcovia nachádzajú skutočne originálne spôsoby, ako nám smartfóny znechutiť. Podobu všetkých ich funkcií, ktoré nám nejakým spôsobom otravujú život, preháňajú do absurdity, napríklad push notifikácie. Kamera zas dôkladne pracuje so žiarou obrazoviek, od ktorých sa postavy nevedia odlepiť, hoci sa strácajú v temnote.

Spočiatku pôsobí v seriáli stupídne, že sa terorizované decká so svojimi problémami nezdôveria rodičom alebo polícii, prípadne si jednoducho nevymenia mobily. Keď sa však nad tým hlbšie zamyslíme, môže to byť glosa toho, ako ohromne je náš život prenesený, prepojený a zároveň uväznený v internete.

Marek Hudec

Red Rose: séria I, tvorcovia: Michael a Paul Clarkson, Veľká Británia (8-dielny TV seriál). Premiéra na BBC: 15. august 2022.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: