2018 12 BývanieTematický KapitálRešpektovať osadu

Michal Sládek12. decembra 201833
Ráno nás v osade prekvapilo požiarnické auto. Vyšlo na cestu, vyhli sme sa mu a odišlo preč. Na konci osady bol zhluk ľudí vrátane terénnej sociálnej pracovníčky. Jedna z chatrčí vyhorela. Bez obydlia zostal starší pár. On bol práve v lese na hubách a ona varila, ale z nejakého dôvodu vyšla von. Niečo sa vznietilo od nestráženého sporáka, ktorý mal len vývod dymu do steny. Obyvatelia osady zavolali terénnu pracovníčku, ktorá zavolala hasičov. Tí oheň uhasili, ochránili susedné obydlia a odišli.

 

Krátka krízová porada s kolegom a „tereňáčkou“ o tom, ako rodine pomôcť. Do Programu bývania sa nezapojili, nemajú nasporené finančné prostriedky a nezúčastňovali sa na pravidelných stretnutiach. Na druhej strane sú tu dvaja starší ľudia bez strechy nad hlavou, ktorí prišli takmer o všetko ich skromné vlastníctvo. Workshop s dobrovoľníkmi sa práve začal, máme tu v osade tucet mladých ľudí, náradie a prostriedky, ako pomôcť. Máme dosť vedomostí a zručností postaviť suchý, bezpečný a teplý dom. Nakoniec sme prišli s návrhom: kvôli mimoriadnej situácii bude možné zapojiť sa do Programu bývania aj v jeho priebehu. Vyberieme miesto a s našou pomocou môžu začať stavať kvalitnejší dom. Pár z vyhorenej chatrče ponuku odmietol.

 

Bývanie v rómskej osade je mnohokrát o absolútnej chudobe. Obydlie, ktoré zhorelo, malo 15,4 m2 zastavanej plochy, bolo postavené prevažne z hlinených váľkov a jeho výška bola daná dvernou zárubňou. Nad ňou už bola rovno strecha, zhotovená z neopracovaných konárov, zakrytá rôznorodým materiálom. Boli v nej nahádzané staré šaty a matrace, ako tepelná izolácia. Pec bola z plechovej rúry a dym bol odvedený len do otvoru v stene. Bola to chatrč, ktorá mohla byť mediálnym obrazom rómskej osady a rómskeho „problému“, napriek tomu, že takto žije len asi desatina Rómov na Slovensku. Osada je lákavá pre nenávisť aj pre pomáhanie.

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *