Radikálne všestranná Valentina Magaletti

Daniel Vadas21. septembra 2023114

V Londýne usadená bubeníčka a improvizátorka Valentina Magaletti je už zopár rokov na výslní experimentálnej scény. Tvorí alebo tvorila duá napríklad s Lailou Sakini či Marlene Ribeiro. Duo Tomaga v roku 2020 predčasne ukončilo svoju činnosť kvôli smrti jej kolegu Toma Releena. Má za sebou hranie na porcelánovej sade bicích Yvesa Chaudouëta, spolu s členmi skupín Coil a Wire robila projekt UUUU, s kapelou Vanishing Twin hrá avant-popové psychedélie. Naživo hrávala s Raime (s ktorými majú aktuálne spoločnú skupinu Moin) a spolupracovala so zástupmi ďalších hudobníkov a hudobníčok od Bat For Lashes či Nicolasa Jaara, cez Stevea Shelleyho a Thurstona Moorea, po Lafawndah či London Improvisers Orchestra.

Jej sólový debutový album A Queer Anthology of Drums vydalo v roku 2020 Café Oto. Predstavila na ňom svoj výrazný spôsob hrania na perkusie, ktorý je tak rituálny a zvláštne tanečný, urgentný a ostrý, ako aj oblý a atmosférický. Minulý rok zažila s posthardcoreovou kapelou Moin výrazný kritický aj poslucháčsky úspech s osviežujúcim albumom Paste, ktorý vznikol v spolupráci s post-hardcoreového zoskupenia Moin. A tento rok má za sebou už štyri releasy, ktoré jasne potvrdzujú nielen jej produktivitu, ale aj široký záber.

Okrem nového épečka Moin a debutového albumu experimentálno-dubového zoskupenia Holy Tongue sa tento rok jedná o augustový album SSS od CZN a júnový album Suono Assente od V/Z.

CZN tvorí Valentina Magaletti spolu s ďalším rytmickým mágom, ktorým je João Pais Filipe a producentom Leonom Marksom. Na ich druhom albume od vydavateľstva Trilogy Tapes vrstvia perkusie s občasnými subtílnymi vstupmi syntetizátorov a prichádzajú tak s divokým polyrytmickým tornádom, ktoré je urgentné, napínavé, intenzívne a temné. Ich hypnotizujúca perkusívna alchýmia (CZN je skratka pre meď, zinok, nikel podľa gongov a činelov, ktoré pre projekt vytvoril Filipe) sa pritom hodí kdekoľvek ako dokázali na minuloročnom Unsounde, kde sa ocitli s dvomi sadami bicích rozložení priamo medzi napätým publikom uprostred sobotného nočného programu.

Iným smerom sa Magaletti vydáva s duom V/Z, s ktorým tento rok vydala album Suono Assente na AD93. Spolu so Zongaminom sa striedajú na perkusiách či base, pričom Magaletti sa zároveň z veľkej časti stará aj o gitaru a klávesy. Pesničkovo ladený album vyniká svojou popovou príťažlivosťou, tajomnou atmosférou a zvláštnou melodickosťou, pričom na vokáloch ho dopĺňajú hostia ako Cathy Lucas z Vanishing Twin či Coby Sey.

Či už sa Magaletti práve venuje dubu, post-punku, avantgardnému impru, psychedelickému popu alebo post-clubovým polyrytmom, ide jej všetko.

CZN: SSS, The Trilogy Tapes, 2023. https://thetrilogytapes.bandcamp.com/album/sss
V/Z: Suono Assente, AD93, 2023. https://ad93.bandcamp.com/album/suono-assente

Daniel Vadas

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: