Príručka na prežitie leta, leta spred pol storočia

Nina Nováková14. júla 2022465
foto: Z archívu Jana Alberta Šturmu

V bratislavskom kine Lumière prebieha už rok pravidelný mesačný cyklus s názvom Zdravotná prehliadka, ktorý ponúka krátke dobové slovenské zdravotne-osvetové snímky. Zdravotná prehliadka je súčasťou Filmotéky, dlhoročného programu Slovenského filmového ústavu, ktorý premieta archívne tituly z pôvodných 35 mm pásov. V septembri začne nová sezóna Filmotéky a pokračovať budú aj ďalšie pásma Zdravotnej prehliadky. Posledné pásmo pred prázdninami prinieslo sedem filmov pod názvom Letné nástrahy.

„Nezabudnite na žiletku, zápalky, hypermangán a vhodné oblečenie. A všade sa dobre popozerajte. Aby vám pre neopatrnosť kvapka hadieho jedu nezatienila krásu prírody,“ pripomína Ctibor Kováč, hlas komentára krátkeho filmu režiséra Kazimíra Barlíka z roku 1961 s názvom Hady.

Nastal čas letných dobrodružstiev, mnohí z vás, či už to predstavuje precenenie vašich schopností alebo nie, sa vyberú do prírody, a ak by vás na potulkách – nedajbože – uštipol had, predpokladám, že takmer všetci a všetky by ste v kritickom okamihu siahli po mobilnom telefóne, aby ste sa na internete dopátrali, čo máte robiť. A zistili by ste i to, že z vyššie spomenutých štyroch položiek ostalo na zozname relevantných len to vhodné oblečenie.

Na webstránke Národného toxikologického informačného centra sa dočítate, že „tradičné manipulácie s miestom uhryznutia – napríklad rozrezávanie rany, vysávanie jedu z rany ústami, vypaľovanie, výplachy oxidačnými prostriedkami, fenolom, hypermangánom, [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.