Čudesné zvukomaľby Piotra Kureka 

Daniel Vadas17. októbra 2023184
Číslo Umelecké školstvo sprevádzajú snímky z videa Michaely Kacsiovej: Roľníci a roľníčky s dlhmi, 2023

Piotr Kurek sa pohybuje na poľskej hudobnej scéne už od prelomu milénií, keď tvoril svojrázny breakbeat ako súčasť dua Ślepcy. Odvtedy sa vypracoval na jednu z najvýraznejších postáv poľskej experimentálnej hudby – či už sa jedná o rozsiahlu sólo tvorbu alebo nemálo ďalších projektov, medzi ktoré patria napríklad Piętnastka (s Hubertom Zemlerom), Abrada (s Francesco De Gallo) alebo Suaves Figures.

Kurekova tvorba sa dá všeobecne charakterizovať ako výsostne čudná. Medzi jeho široké zdroje patrí súčasná elektronika, minimalizmus i renesančné vokály. Mysteriózne psychedelické krajiny sa stretávajú s nekonvenčne používanými syntetizátormi a autotuneovými harmóniami a spoločne vytvárajú hauntológie zvláštneho snového sveta z paralelnej reality. Tento rok má pritom Kurek na svedomí už dva výrazné albumy.

Prvý z nich, Peach Blossom, vydal vo svojom domácom vydavateľstve Mondoj koncom marca. Jeho základ tvorí hudba, ktorú Kurek zložil pre divadelné predstavenie 某种类似于我的地洞:心室片段 Heart Chamber Fragments. Jedinečnou hypnotickou prácou s moduláciami hlasu a využívaním autotuneu texturálne nadväzuje na svoj minuloročný album World Speaks, pričom na Peach Blossom sa melodické vokály (a ich všemožné modulácie) dostávajú ešte výraznejšie do centra pozornosti.

Druhý tohtoročný Kurekov album Smartwoods vychádza z jeho minuloročného koncertu na festivale Unsound, ktorý tento album aj vydal. Namiesto ťahavých modulovaných melódií sú Smartwoods plné subtílnych akustických prvkov, za ktorými stoja Anna Pašič na harfe, Tomasz Duda na dychových nástrojoch a Wojtek Traczyk na kontrabase. Tie sa spolu s Kurekovou elektronikou prepletajú do komplexných aranžmánov. Textúra Smartwoods sa tak výrazne líši od predchádzajúcich Kurekových albumov, zároveň sú si navzájom nejasne príbuzné. Smartwoods totiž formujú podobnú atmosferickú zvukomaľbu, v ktorej sú jednotlivé zvuky mysteriózne povedomé a zároveň vyrušujúce a cudzie. Ťažko jednoznačne uchopiteľná Kurekovo tvorba tak naďalej fascinuje svojou vynaliezavosťou a zvláštnosťou.

Piotr Kurek: Peach Blossom, Mondoj, 2023. https://mondoj.bandcamp.com/album/peach-blossom

Piotr Kurek: Smartwoods, Unsound, 2023. https://piotrkurek.bandcamp.com/album/smartwoods

Daniel Vadas

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: