zdroj ilustrácie: grafika Williama Hogartha (1697 – 1764) zo zbierok Galérie mesta Bratislavy

Nikto by nikdy nemal pracovať

Práca je zdrojom bezmála všetkého utrpenia na svete. Takmer každé zlo, na ktoré si spomeniete, má pôvod v práci, alebo súvisí so životom vo svete uspôsobenom pre prácu. Ak nechceme trpieť, musíme prestať pracovať.

To neznamená, že nebudeme nič robiť. Znamená to, že vytvoríme novú formu života, ktorá bude založená na hre. Inými slovami: začneme revolúciu hravosti. Pod termín „hra“ zahŕňam aj zábavu, kreativitu, družnosť a spoločenstvá a možno aj umenie. Hra je viac než len detská hra, hoci aj tá má svoju hodnotu. Vyzývam na spoločné dobrodružstvo v ríši všeobecnej radosti a slobodnej solidárnej neviazanosti. Hra nie je pasívna. Všetci, bez ohľadu na príjem alebo zamestnanie, bezpochyby potrebujeme oveľa viac času na číru záhaľku a ničnerobenie, než dnes naozaj máme. Ale po tom, ako sa zotavíme z vyčerpania spôsobeného zamestnaním, chceme takmer všetci opäť čosi robiť.

Hravý život je absolútne nezlučiteľný s jestvujúcou realitou. O to horšie pre „realitu“, čiernu dieru, ktorá vysáva energiu aj z toho mála v živote, čo ho ešte stále odlišuje od holého prežívania. Je zaujímavé – alebo možno aj nie –, že všetky staré ideológie sú konzervatívne, pretože veria v prácu. Niektoré z nich, ako napríklad marxizmus a väčšina prúdov [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Jeden komentár

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.