zdroj: Penguin Books

Asi dva dni po tom, ako Putin začal vojnu na Ukrajine, som volala s mojou maminou: „Veľmi ma teší tá solidarita, ktorú vidím v mojom okolí – a vlastne na celom Slovensku –, ale možno o to viac ma mrzí, že sme sa podobne nesprávali, keď išlo o Sýriu alebo o Afganistan.“ Aj mňa to mrzí. Ešte viac sa však hanbím.

Rozdiel medzi reakciami globálneho Severu na bombardovanie Ukrajiny a Sýrie, Afganistanu, Jemenu či Somálska si všimol – zo všetkých miest na svete – aj Kremeľ. Jeden z mediálnych outletov financovaných ruskou vládou veľmi rýchlo po začiatku invázie vytvoril grafiku, ktorá poukazovala na nedávne bombové útoky na globálnom Juhu, ktoré „západné“ noviny akosi opomenuli. V ľavicových kruhoch na internete sa šírila rýchlejšie ako ruské vojská na Ukrajine (latka nebola postavená vysoko). Cieľ? Odpútanie pozornosti od vojny na Ukrajine.

Samozrejme, diskusia, ktorú táto grafika vyvolala, je dôležitá. Budovanie solidarity s globálnym Juhom však nemusí nahrávať na smeč Putinovej propagande. Namiesto toho dajme hlas tým, ktorí*é sú zasiahnutí*é bojom so západným imperializmom (alebo s jeho pozostatkami). Knižka Our women on the ground je zbierka textov od reportérok, ktoré žili, vyrastali alebo pochádzajú z Blízkeho východu. Na rozdiel od známych mien svetovej žurnalistiky nemajú ochranu najväčších zahraničných médií. Na rozdiel od svojich mužských náprotivkov sa často ani nemôžu voľne pohybovať po krajinách, v ktorých žijú. Dostávajú sa však na miesta, na ktoré by sa nikto iný nedostal. Vďaka tomu ponúkajú novú perspektívu na konflikty v regióne, ktorému nerozumieme (ale o to radšej sa k nemu vyjadrujeme). Ľudskosť týchto textov stojí v ostrom kontraste s hystériou okolo „utečeneckej krízy“, ktorá postihla náš politický diskurz.

„Západný“ imperializmus má rovnakú tendenciu rozpínať sa ako ten „východný“. Za posledných pár týždňov sme zistili, že sa vieme spojiť a pomôcť štátom ohrozeným vojnou. Teraz sa musíme naučiť pomáhať, aj keď sa nejedná o naše susedky a našich susedov.

Somelierske info: Táto knižka je ako dvojité espresso – zdvihne vám tlak, postaví vás na nohy a je návyková. Ako všetky informácie, konzumujte s rozumom.

Zahra Hankir (ed.): Our women on the ground. Penguin, 2019.

Michaela M. Hanzelová

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: