Nové anime varuje pred vyhorením v kapitalizme

Marek Hudec19. októbra 2022641

Žáner anime viackrát zobrazil tragické príbehy, ktoré v nás majú vyvolať obavy zo stavu súčasnej spoločnosti. Ohromujúca novinka Cyberpunk: Edgerunners v závere pripomína napríklad veľdielo Princezná Mononoke, ktoré upozorňovalo na násilie, s akým desaťročia pristupujeme k životnému prostrediu.

Nový seriál reflektuje, ako v kapitalizme hazardujeme so svojím zdravím a ako, často nevedome, smerujeme k sebazničeniu. Nadväzuje na populárnu videohru Cyberpunk 2077, s ktorou zdieľa dystopické prostredie a zopár postáv. Anime však rozpráva autonómny príbeh mladíka Davida z chudobnej rodiny, ktorý nečakane príde o rodičov. Musí sa zoceliť vo svete, kde je možné neustále si vylepšovať telo rôznymi robotickými prvkami.

David sa prepadáva do podsvetia, stáva sa kriminálnikom, ktorý je neustále pod paľbou zbraní, a teda pod väčším tlakom obstáť medzi kyborgmi. Čím viac si však zoceľuje telo, tým viac je ohrozená jeho myseľ. Stroj sa môže sústavným využívaním prehriať a človek s ním prepojený stráca kontakt s realitou. Šialenci postihnutí takzvanou kyberpsychózou masovo zabíjajú v uliciach nevinných. Nad tým všetkým bdejú dve megakorporácie Arasaka a Millitech, ktoré kapitalizujú na technologických vylepšeniach a zvádzajú medzi sebou boj, na ktorý zneužívajú aj kriminálne živly.

Cyberpunk: Edgerunners je neobyčajne násilný a agresívne vyrozprávaný seriál s dokonale vyváženým tempom strihu. Atmosférou odkazuje na rockovú hudbu, otvára ho mimoriadne priliehavý refrén pesničky This Fffire od kapely Franz Ferdinand so zbesilo sa striedajúcimi obrazmi. Príbeh spomaľuje len výnimočne, keď sa spolu s ním potrebujú nadýchnuť aj diváci a diváčky. A hoci rovnako ako spomenutá pesnička hovorí o hneve, ktorý sa nedá uhasiť, či o telesnom a duševnom vyhorení, mimoriadne citlivo sa zaoberá aj láskou.

Vizuálny štýl anime podmanivo zvolil sýte, často neónové farby, ktoré len zdôrazňujú nespravodlivosti a triedne rozdiely vymyslenej spoločnosti. Dej seriálu plynule speje ku katarznému, no deprimujúcemu záveru a zanechá v divákoch a diváčkach spleť emócií, ktoré budú ešte dlho rozplietať. Nie je ho jednoduché stráviť, podobne ako spomenutú Mononoke alebo rovnako slávneho Akiru. Cyberpunk: Edgerunners má potenciál stať sa kultovým dielom žánru s varovným a naliehavým posolstvom.

Cyberpunk: Edgerunners (1. séria), tvorcovia: Masahiko Otsuka Yoshiki Usa, Rafał Jaki, Mike Pondsmith. 10-dielny TV seriál, Japonsko, Poľsko. Premiéra na Netflixe 13. septembra 2022.

Marek Hudec

Vydanie čísla Bertolt Brecht bolo podporené Nadáciou Rosy Luxemburg.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: