Na slovenských obrazovkách chýba seriál ako Genera+ion

Marek Hudec9. apríla 20211025

Randenie cez Instagram, húlenie na rohu školy, či prežívanie úzkosti z toho, že sa niekomu páčia muži aj ženy. Vznikol ďalší seriál, ktorý chce intelektuálne zaujímavo,  drsne a úprimne zobraziť život dnešných tínedžerov.

Titul od HBO s názvom Genera+ion má čo povedať, hoci tento žáner nedávno do dokonalosti priviedla Euphoria a ľahko si spomenieme na viacero podobných vydarených titulov (nórsky Skam, britský Skins alebo český podcastový seriál Zkouškový). Novinka sa zameriava hlavne na tému fluidnej sexuality a to, ako sa s ňou vyrovnáva generácia ovplyvnená slobodným prostredím sociálnych sietí. Nečudo, že vzťahové zvraty sa v príbehu často odohrávajú cez obrazovky telefónov a filmárom patrí pochvala, že to vedia strhujúco zachytiť.

Na rozdiel od Euphorie, ktorá sa atmosférou prikláňa skôr k dráme, Genera+ion chce pôsobiť uvoľnenejšie. Humor seriálu môže v prvej epizóde pôsobiť absurdne, a niekoho svojou prehnanosťou aj odradiť, no sila príbehu tkvie v sympaticky vykreslených postavách, ktoré si po počiatočnom „cringe“ pocite vedia diváci a diváčky obľúbiť.

Diskutabilne môže napríklad pôsobiť hlavný hrdina Chester, najprv skôr karikatúra geja v dúhovom tielku s odfarbenými vlasmi, ktorý sa neveľmi vkusne snaží zbaliť nového výchovného poradcu. Keď s ním však v ďalších epizódach strávi kamera niekoľko scén osamote, postava sa nám odkryje hlbšie. A mnohí sa zrejme pristihnú, že v polovici prvej série už úprimne držia palce Chesterovej, inak nevhodnej, no nežnej, romanci so zamestnancom školy. Podobne schematicky môže najprv pôsobiť aj dvojica lesbických postáv, ktoré si k sebe nachádzajú cestu a bisexuálny mladík z náboženskej komunity. Ich zmätené, často impulzívne, no zároveň pochopiteľné správanie môže dospelým divákom a diváčkam pripomenúť ich roky na strednej škole.

Počiatočná schematickosť možno súvisí s tým, že scenár písala len devätnásťročná Zelda Barnzová. Jazyk a prežívanie postáv teda pôsobia autenticky, no zrejme v úvode zápasila s tým, ako zaujať v silnej konkurencii výrazných seriálov pre tínedžerov. Len čo sa tvorivý tím v práci uvoľní, dej seriálu vás viac vtiahne. Je to rodinná záležitosť, na produkcii sa totiž podieľali aj Zeldini rodičia Ben a Daniel.

Treba dodať, že na slovenských obrazovkách stále zúfalo čakáme na podobný titul. Keďže je tínedžerská dráma žánrom, ktorý sa dá nakrútiť lacno, výhovorka chudoby v RTVS neobstojí. Dobrej žánrovke totiž stačí cit pre kasting a osvietený scenár, ktorý by dokázal zachytiť realitu dospievania (aj) mimo veľkomestskej bubliny.

Marek Hudec

Genera+ion, HBO, premiéra: 11. marec 2021

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: