Komiks kombinuje známe hororové klišé a silný príbeh o veľmi reálnom násilí

Marek Hudec23. marca 2022519
zdroj: DC Black Labe

Zaujímavé autorky a autori v posledných rokoch viackrát úspešne využili horor ako žáner na komunikovanie spoločenských nespravodlivostí a problémov. Rasizmus komentoval režisér Jordan Peele v niekoľkých filmoch a seriáloch, homofóbiu zas napríklad filmová trilógia Fear Street alebo Midnight Kiss. Scenárista populárnej série Vreskot Kevin Williamson zas rozprával o tom, ako mu prežívanie strachu v kine pomohlo vyrovnať sa so strachom z neprijatia jeho menšinovej sexuálnej orientácie.

Silným zážitkom je v podobnom duchu komiksový príbeh The Low, Low Woods vydavateľstva DC, ktorý zároveň patrí do série strašidelných diel s názvom Hill House, ktorú kurátoruje známy tvorca Joe Hill (Locke & Key). Dej knihy sa odohráva v ospalom baníckom mestečku Shudder-to-Think (v preklade niečo ako: „roztrasieš sa len pri pomyslení“) obklopenom hustými a strašidelnými lesmi. V nich prežívajú rôzne monštrá, položena-polosrna, muži stiahnutí z kože, zajace s ľudskými očami alebo čarodejnice.

Príbeh napísala ako svoj komiksový debut queer autorka Carmen Maria Machado. Začína sa v kine, kde sa prebúdzajú dve hlavné hrdinky El a Octavia a nedokážu si spomenúť, čo robili posledných pár hodín. Výpadky pamäte však v mestečku nie sú ničím ojedinelým. Dej si požičiava prvky z viacerých úspešných hororov, pripomenie napríklad hry Silent Hill, film Stiahni ma do pekla alebo seriál Sabrina. Zaujímavo však do známych príbehových klišé vmiešal tragické naratívy zo súčasnosti. V komikse napríklad vystupuje trans žena, ktorú jej blízki poslali do sanatória, aby sa „vyliečila“, no ona postupne odhalí všetky tajomstvá v Shudder-to-Think.

Základ vizuálu tvoria veľké tmavé plochy atramentu a perokresba. Tá často agresívne prechádza do čmárania alebo znázornenia štruktúry pomocou vrstviacich sa čiar. Pozadia sa ponárajú do sýtych farieb, najčastejšie rôznych odtieňov červenej a hnedej. Forma veľmi vhodne dopĺňa obsah, vyživuje napätú atmosféru mestečka.

Podobne ako komiks Bitch Planet, aj The Low, Low Woods upozorňuje na zlepšujúcu sa reprezentáciu menšín v popkultúre. Horory sú často príbehmi jednotlivcov, ktorí v sebe nachádzajú silu postaviť sa nadprirodzenému zlu, El a Octavia prinášajú jedinečný naratív. Bez toho, aby som priveľa prezradil, obe sú zároveň queer a zároveň obeťami násilia, proti ktorému sa naučia počas deja bojovať. Komiks veľmi uspokojivo uzavrie všetky svoje záhady a má veľa silných myšlienok o vyrovnávaní sa s traumou, klimatickou katastrofou a problémami patriarchálnej spoločnosti. Zatiaľ ho nájdete len v angličtine.

Marek Hudec

Carmen Maria Machado, Dani, Tamra Bonvillan: The Low, Low Woods. USA: DC Black Label, 2020.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: