Keď sa miesi nenáročný humor, romantika a erotika: Ecchi anime očami česko-slovenského fandomu

Michal Puchovský8. júla 20191771

„Snažil jsem se podat co nejdetailnější pohled na ecchi, ne jen jednoslovnou odpověď typu ,kozyyyyy‘.“ Rozprávať o šteklivých, hýrivých či ľahko provokatívnych témach spojených so sexualitou väčšinou nie je jednoduché. A problémom nemusí byť len (ne)dostatok slov, ako naznačil jeden z účastníkov môjho dotazníkového výskumu o fanúšikoch ecchi anime. To sa laicky definuje ako subžáner japonských animovaných seriálov (anime), ktorý v sebe kombinuje ľahké erotické scény a kúsky romantiky a humoru na odľahčenie. 

Pripravte sa na ďalší popkultúrny článok, ktorý vám podobne ako ten o slash fanfikciách (Kapitál 4/2019) prinesie informácie o málo reflektovanom fenoméne v rámci česko-slovenskej fantastiky.

Že ste o ecchi nikdy predtým nepočuli? Pravdepodobne nechodíte na hromadné polročné stretnutia fanúšikov japonskej fantastiky na Comics Salóne/AnimeSHOW v Bratislave či Advíku v Prahe. Ich súčasťou býva pravidelne takzvaná Ecchi línia, ktorú od roku 2008 organizuje český ecchi nadšenec Zeník. Citujúc z jeho facebookovej stránky: „Byl to takový mladický nápad dvou klučinů, kteří tak chtěli rozšířit zastoupení jiných linií na anime conech. A z tohoto ,úletu‘ se zrodila legendární Ecchi linie, která tu je pro vás již více jak deset let. V našem repertoáru najdete krom účasti na conech i různé workshopy, osobní konzultace a různé další aktivity (hry, pohybové aktivity, pořádání srazů a další).“

Ako vyzerajú aktivity ecchi komunity v praxi? Môj prvý kontakt s ich svetom sa odohral v jari 2019 na AnimeSHOW v Bratislave počas úvodnej prezentácie programu ecchi. Dlhé čakanie pred prednáškovou miestnosťou mi spestrovalo pozorovanie mladých fanúšikov anime a žien s čelenkami ozdobenými mačacími uškami. Smiech a prísľub ľahko erotického zážitku s prímesou niečoho tajomného sa vznášal vo vzduchu. Prednášková miestnosť bola malá a úplne plná. Dominovali v nej mladí muži, aj keď fotky z českých conov naznačujú, že ecchi línia vie pritiahnuť aj ženy. Nálada bola uvoľnená, priestorom lietali vtipy a Zeník používal namiesto ukazovadla najlacnejší konský bičík. Prednáška nepôsobila úchylne, skôr hravo.

Ako vnímajú komunitu jej členovia? „Advíku se účastním pokaždé.“ – „Jsem hrdým členem ecchi salónu.“ – „Čas od času se pobavím s kámoši, co anime také sledují a prostě trochu o tom vtipkujeme.“ Podobne vníma ľudí okolo ecchi aj jeho slovenský fanúšik. „Podľa mňa sme fajn ľudia. Každý z nás je možno trochu perverzný, ale nemyslím si, že by sme to nejako extra dávali najavo vonkajšiemu svetu. Medzi sebou sa to ukázať nebojíme, v pohode sa dá porozprávať takmer o čomkoľvek, veď na ecchi témy sme tak trochu zvyknutí.“

Ecchi ako spestrenie života fanúšika anime

Japonské anime má bez preháňania desiatky rôznych subžánrov – kyberpunkové, herné, postapokalyptické, parodické, shounen (akčné anime pre stredoškolákov o hrdinovi a o sile priateľstva), športové (predovšetkým v Japonsku mimoriadne populárny baseball či plávanie), upírske, yaoi, hentai (anime s explicitnými milostnými scénami) či už zmienené ecchi. A tak ako je bežnou súčasťou nášho života erotika, tak sa aj v animovaných seriáloch objavujú scény, ktoré na tento aspekt ľudského života odkazujú. „Ťažko presne povedať, kedy som začal vyhľadávať ecchi. Anime som pozerával v telke už v detstve a kde-tu sa nejaká ecchi scénka odohrala aj v neecchi anime. Asi pred štyrmi rokmi som začal sledovať anime v trochu väčšej miere, tentoraz však prostredníctvom internetu, a tak sa mi výber prudko rozšíril. Čírou náhodou mojím prvým anime, ktoré som takto pozeral, bolo práve typické ecchi anime Monster Musume no Iru Nichijou.“ Zvedavosť spoznať ďalšie rozmery anime doviedla k objavu ecchi aj ďalšieho respondenta: „Túžba po rozšírení si vedomostí o subžánroch anime ma doviedla k ecchi. Vlastne som do istej miery začínal s týmto subžánrom – pozeral som seriál Golden Boy [pozn. aut.: prvé ecchi anime, pochádza z druhej polovice deväťdesiatych rokov a rozpráva príbeh mladého muža cestujúceho po Japonsku, ako stretáva rôzne pekné ženy]. Ecchi prvky sa objavujú aj v niektorých častiach môjho obľúbeného anime Dragon Ball.“

Len jeden účastník prieskumu explicitne priznal sexuálny podtón svojho záujmu o ecchi. Predsa len je náročné priznať sa na verejnosti, prípadne mimo uzavretú komunitu, k záľube v pozeraní sa na animácie štylizovaných prsnatých Japoniek. To bol asi jeden z dôvodov, prečo sa môj dotazník podujalo vyplniť desaťkrát menej ľudí oproti tomu o slash fanfikciách. Aj keď porno či erotické videá pozerá veľa ľudí, nerozprávajú sa o tom. „Budu asi vypadat blbě, ale jednoduše šlo o mé libido. Co se týče něžného pohlaví, byl jsem na tom v minulosti mizerně. Tak bylo jasné, že ty kreslené krásy těla se mi začali hodně líbit. Teď už teda jsem šťastně zadán šestým rokem.“ Rôznorodá kombinácia oboch zmienených motivácií (erotika plus záujem o anime) vedie ľudí k ecchi. Nie je to však jediný dôvod.

Ecchi „je větší legrace a nabízí roztomilou romanci“

Podľa môjho dotazníka v ecchi ide primárne o obsah, ktorý priťahuje heterosexuálnych mužov. Ženské postavy bývajú vykreslené plocho a ich hlavnou túžbou je najčastejšie ukojiť muža po fyzickej alebo emočnej stránke. Komplikovaná realita heterosexuálnych vzťahov je často zjednodušená na odovzdanie sa ženy do náručia muža. Na uľahčenie stotožnenia sa s hlavným mužským hrdinom býva jeho tvár v týchto výjavoch často rozostrená či zaclonená výraznou ofinou.

Ecchi má ale aj ďalšie rozmery a pre svojich fanúšikov neznamená len ľahko prístupné odhalené ženské ňadrá. Dotazník naznačuje, že jeho hlavnou devízou oproti iným subžánrom anime je schopnosť zabaviť. No netreba si robiť ilúzie o tom, že by neexistovala vrstva fanúšikov s mentalitou „plný výstrih rovná sa najväčšie umenie“. Ako napísal jeden z respondentov: „Pro někoho je ecchi, když je tam dobře vyvinutá žena. Pro někoho už musí jít více do intimča. Pro mě tenkrát prostě šlo o tu ,nahou kůži a ten humor byl super. Byl to jednoduše sprostý humor, kterému by se člověk nejraději nezasmál na veřejnosti. Koukání na ecchi jsem vnímal jako příležitost pustit z otěží své úchylné já. Každý ho má. Kdo tvrdí opak, je prostě lhář, nebo má nějaké mentální omezení. Nemyslím to jako urážku, prostě někdo tak nedokáže cítit. A tuto stránku neradi popouštíme navenek. Tak, když jsme se dívali sami nebo s přáteli se stejnou ,mentální poruchou, tak jsme jí povolili uzdu a byla to zábava.“

Ženy k ecchi pravdepodobne priťahuje práve zmienený japonský sexuálny humor či otvorené zobrazenia BDSM praktík. So schopnosťou zabaviť ide ruka v ruka ľahšia stráviteľnosť kresleného erotického obsahu. Ecchi je tu pre vás, aj keď hľadáte rozptýlenie od nekonečných anime seriálov iných subžánrov, kde je každá postava dôležitá a má svoj komplikovaný príbeh: „Na druhej strane ecchi anime sa mi vždy zdalo v tomto ohľade ako menej náročné. Až by som povedal, že predstavuje instantnú srandu. Nie sú potrebné žiadne širšie súvislosti, stačí niekedy jeden krátky moment a už sa chytám od smiechu za brucho. Rozhodne je jedným z najoddychovejších subžánrov anime.“

Zároveň ecchi dokáže, podobne ako slash fanfikcie, zobrazovať lásku vierohodnejšie než iné mainstreamové anime, pretože je v ňom prítomná erotika. „Rád se dívám na ecchi trochu romanticky zaměřené. Nelíbí se mi takové, kde jde prostě o prsa, prdel a stehna. Například Sora no Otoshimono mělo chvilkami super humor a zasmál jsem se, ale jakmile se ten hlavní hrdina přeměnil na toho malého skřeta, bylo to otravné. Prostě se chtěl dostat holkám pod sukni a tím to haslo. Teď vycházející Midara na Ao-chan wa Benkyou ga Dekinai se mi zase na druhou stranu moc líbí. Je tam hodně toho ecchi kontextu, ale na druhou stranu je to taková roztomilá romance,“ vyznal sa ďalší účastník prieskumu.

„I vystudovaný se také čas od času podívá na prsa a trochu toho sprostého humoru“

Krátka sonda do myslenia ľudí okolo ecchi naznačuje, že okrem túžby po erotike a ukojení skrytých sexuálnych túžob sa ecchi v česko-slovenskom kontexte rovná synonymu pre zábavu. A to hlavne vďaka špecifickému japonskému sexuálnemu humoru. I keď, ako sa vraví, všetko s mierou. „Ecchi je super, ale v obmedzených množstvách. Rýchlo sa obje, a akonáhle je ho naraz priveľa, dané anime stráca u mňa na hodnote.“ A keď si človek pozrie anime, v ktorom mladý muž rieši problematický vzťah s nadpriemerne vyvinutou ženou – hadom v spoločnosti, v ktorej sa ľudia a neľudia nemôžu páriť kvôli hrozbe intergalaktického rasového konfliktu, tak ľahko pochopí, o čom je reč.

Autor ďakuje Zeníkovi za rozšírenie dotazníka a odvážnym respondentom, ktorí sa nebáli ukázať svoju záľubu v ecchi anime.

Autor je doktorandom na religionistike na MUNI v Brne

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: