2019 07 PornoTematický KapitálKeď sa miesi nenáročný humor, romantika a erotika: Ecchi anime očami česko-slovenského fandomu

Michal Puchovský8. júla 2019382

 

„Snažil jsem se podat co nejdetailnější pohled na ecchi, ne jen jednoslovnou odpověď typu ,kozyyyyy‘.“ Rozprávať o šteklivých, hýrivých či ľahko provokatívnych témach spojených so sexualitou väčšinou nie je jednoduché. A problémom nemusí byť len (ne)dostatok slov, ako naznačil jeden z účastníkov môjho dotazníkového výskumu o fanúšikoch ecchi anime. To sa laicky definuje ako subžáner japonských animovaných seriálov (anime), ktorý v sebe kombinuje ľahké erotické scény a kúsky romantiky a humoru na odľahčenie. 

Pripravte sa na ďalší popkultúrny článok, ktorý vám podobne ako ten o slash fanfikciách (Kapitál 4/2019) prinesie informácie o málo reflektovanom fenoméne v rámci česko-slovenskej fantastiky.

 

Že ste o ecchi nikdy predtým nepočuli? Pravdepodobne nechodíte na hromadné polročné stretnutia fanúšikov japonskej fantastiky na Comics Salóne/AnimeSHOW v Bratislave či Advíku v Prahe. Ich súčasťou býva pravidelne takzvaná Ecchi línia, ktorú od roku 2008 organizuje český ecchi nadšenec Zeník. Citujúc z jeho facebookovej stránky: „Byl to takový mladický nápad dvou klučinů, kteří tak chtěli rozšířit zastoupení jiných linií na anime conech. A z tohoto ,úletu‘ se zrodila legendární Ecchi linie, která tu je pro vás již více jak deset let. V našem repertoáru najdete krom účasti na conech i různé workshopy, osobní konzultace a různé další aktivity (hry, pohybové aktivity, pořádání srazů a další).“

 

Ako vyzerajú aktivity ecchi komunity v praxi? Môj prvý kontakt s ich svetom sa odohral v jari 2019 na AnimeSHOW v Bratislave počas úvodnej prezentácie programu ecchi. Dlhé čakanie pred prednáškovou miestnosťou mi spestrovalo pozorovanie mladých fanúšikov anime a žien s čelenkami ozdobenými mačacími uškami. Smiech a prísľub ľahko erotického zážitku s prímesou niečoho tajomného sa vznášal vo vzduchu. Prednášková miestnosť bola malá a úplne plná. Dominovali v nej mladí muži, aj keď fotky z českých conov naznačujú, že ecchi línia vie pritiahnuť aj ženy. Nálada bola uvoľnená, priestorom lietali vtipy a Zeník používal namiesto ukazovadla najlacnejší konský bičík. Prednáška nepôsobila úchylne, skôr hravo.

 

Ako vnímajú komunitu jej členovia? „Advíku se účastním pokaždé.“ – „Jsem hrdým členem ecchi salónu.“ – „Čas od času se pobavím s kámoši, co anime také sledují a prostě trochu o tom vtipkujeme.“ Podobne vníma ľudí okolo ecchi aj jeho slovenský fanúšik.

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *