Kamera má ohromnú silu a je vždy v prevahe

Barbora Nemčeková15. apríla 2022651

Celovečerný debut českej dokumentaristky Adély Komrzý o praxi paliatívnej starostlivosti Jednotka intenzivního života získal ocenenie Český lev za najlepší dokument, Cenu českej filmovej kritiky a Špeciálnu cenu poroty na Medzinárodnom festivale Karlovy Vary. S režisérkou filmu som sa zhovárala pri príležitosti slovenskej premiéry jej filmu na MFF Febiofest v Bratislave.

BN: Vo viacerých rozhovoroch spomínaš, že ťa zaujímajú spoločenské témy a javy v spoločnosti, ktoré nefungujú korektne. Pri filme Jednotka intenzivního života mám však pocit, že to vyžaduje osobnú skúsenosť, osobné priblíženie sa k téme. Smrti si sa venovala už v dokumente z cyklu Nedej se s názvom Smrt tady nechceme. Ako si sa dostala k téme paliatívnej starostlivosti?

AK: Je to tak, vyšlo to z osobní zkušenosti, kdy nám v nemocnici umíral blízký člověk, doktoři s námi o tom moc nekomunikovali a my jsme nevěděli, na čem jsme, ani pacient nevěděl, na čem je, a pak umřel. Nespravedlnost, silná emoce, frustrace, vůbec jsme se nestihli rozloučit, říct si důležité věci. Pak se to opakovalo i u mého manžela, taky měl takovou zkušenost. Byla jsem opravdu naštvaná, a když opadl ten smutek, ztráta, je tady mix emocí. Tak jsem si říkala, že když pracuju s filmem, stálo by [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.