Irak: Bez vody niet života

Safaa Khalaf18. novembra 2022610

Hrozivý nedostatok vody, nárast teplôt a čoraz žeravejšie obdobia sucha, intenzívnejšie piesočné búrky, dezertifikácia, pôdna erózia a strata biodiverzity. Irak čelí bezprecedentnej environmentálnej kríze, ktorá ohrozuje existenciu krajiny. V dôsledku zmeny klímy migrujú v hojnom počte najmä poľnohospodári.

V decembri 2020 vyjadrili mladí Iračania obavy o životné prostredie umením. Odkaz na jednom z diel znel jasne: „Hviezdami okrášlené noci sú minulosťou.“ Išlo o ojedinelý prípad, kedy sa občianska spoločnosť vyjadrila k tomu, ako je klimatická kríza život ohrozujúca. Oblohu nad Irakom dnes zastiera prach a škodliviny. Mezopotámia, územie medzi riekami Tigris a Eufrat, už nie je zárukou dažďa a krajinu z očakávaných období sucha už vymaniť nedokáže.

Iracký prezident si blížiacu sa katastrofu uvedomuje: „Potenciálna hrozba pre ľudí v dôsledku klimatickej zmeny je obrovská. Sucho a vysídľovanie hmatateľne ovplyvňujú životy siedmich miliónov Iračanov.“ V roku 2021 oslávil Irak sto rokov od vzniku moderného štátu. Jeho existenciu však ohrozujú environmentálne výzvy. Uplynulo storočie a ekosystému krajiny hrozí kolaps, pričom vodné toky historicky významných riek sú na desatine pôvodného stavu. V roku 1920 bol v Iraku prietok riek 1 350 m3/s; dnes je to menej než 150 m3/s.

Prietok sa rapídne znížili po roku 2003, kedy Irak začal o [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.