Toto leto Čínu sužovali nielen sparné horúčavy, ktoré dosahovali viac ako 40 stupňov Celzia, ale aj mohutné povodne. V provinciách S’čchuan a Gansu si bleskové záplavy vyžiadali evakuáciu státisícov ľudí. Minulý rok historická povodeň premenila ulice mesta Čeng-čou na rieky a cestujúci metra sa stali súčasťou hororového scenára: voda vo vagóne totiž neustále stúpala a takmer v ňom došiel všetok kyslík na dýchanie.

Po povodni bolo potrestaných 89 štátnych zamestnancov vrátane starostu mesta Čeng-čou, ktorého obvinili z nedostatočnej prípravy na potenciálnu katastrofu. Rozsudok naznačil, že predísť zásadnejším škodám je možné lepším riadením a pravdepodobne aj ďalšími investíciami do skvalitnenia infraštruktúry. Povodne však upriamili pozornosť aj na niečo iné: naše životné prostredie sa zásadne mení, a tento fakt sa nedá zmierniť ani zvrátiť prepustením niekoľkých úradníkov.

Bez ohľadu na tvrdohlavosť politikov začínajú extrémne výkyvy počasia tvoriť súčasť každodennej reality ľudí. Ničivé suchá, po ktorých nasledujú záplavy, sú v dôsledku klimatických zmien oveľa pravdepodobnejším javom ako v minulosti. Teplejší vzduch totiž ukladá viac vody a tvoria sa oblaky, z ktorých vznikajú stále prudšie búrky. Zatiaľ čo západní pravičiari klimatické zmeny jednoznačne popierajú, čínsky klimatický skepticizmus je založený na komplikovanom postoji, ktorý vychádza zo špekulatívneho myslenia a technokratickej mytológie krajiny.

Po prvé, [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Jeden komentár

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.