2019 08 ŠportTematický KapitálHľadá sa autentický futbal. Zn: Radosť z hry

Zuzana Botiková8. augusta 2019343

 

Čakám na električku na konci Prahy. Koniec Prahy je zastávka Divoká Šárka a len pár krokov od nej sa nachádza Fakulta sportovních studií Univerzity Karlovy. V aule práve končí výročná konferencia európskych sociológov športu. Ja odchádzam trochu skôr, lebo chcem stihnúť vlak do Bratislavy, na zastávke sa ku mne pridávajú ďalší traja zahraniční kolegovia sociológovia. Tiež sa ponáhľajú na vlak, aj keď majú oveľa lokálnejší cieľ. Idú do dedinky Úvaly, ktorá je osobáčikom vzdialená asi pol hodinku od Prahy. Miestny futbalový klub v ten deň hrá zápas štvrtej ligy proti tímu Meteor Praha VIII. Zisťujem, že na toto derby sa okrem pár desiatok miestnych fanúšikov chystajú aj Nór a dvaja Angličania. Kým jedni zápas berú ako tradičné spestrenie sobotného popoludnia, druhí ako koníček s názvom groundhopping.

 

Istý „štadiónový turizmus“ tu existoval asi tak dlho ako samotné futbalové štadióny. Skalní fanúšikovia pobalili vlajky a spolu s tímom chodili na výjazdy tam, kde bola ich podpora potrebná. Turistický fenomén s názvom groundhopping sa však objavil až v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, a samozrejme, ako súčasná „správna“ futbalová kultúra, objavil sa v Anglicku. V danom období čelil anglický futbal celkom pálčivým problémom – futbalovým chuligánom, ktorí sa začali systematicky organizovať do „firiem“ a vyvolávať násilnosti nielen na futbalových štadiónoch. Na druhej strane, systematicky organizovať sa začala aj štátna správa so svojimi silovými zložkami. Britská premiérka Margaret Thatcherová označila chuligánov za „chorobu Anglicka“ a založila „vojenský kabinet“, ktorý mal proti tejto chorobe bojovať.

 

Za vznikom groundhoppingu možno stojí kauzalita, alebo iba korelácia: keď konzervatívni politici pacifikujú futbalové štadióny, v rovnakom období sa začínajú prejavovať aj fanúšikovia, ktorí bojkotujú zápasy elitnej Premier League kvôli ich neustále sa zvyšujúcej komercializácii a odklonu od pôvodnej „radosti z hry“.

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

 

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *