Feministická divadelná teória má slovenskú premiéru. Konečne!

Martina Havierová16. marca 2023644
Číslo Frankfurtská škola sprevádzajú diela Guillauma Bressona

Feministickým divadlom na Slovensku sa zaoberalo už viacero osobností slovenskej teatrológie (napríklad Nadežda Lindovská), no prvýkrát máme možnosť držať v rukách knihu, ktorá sa v spojitosti s divadlom venuje aj rodovo citlivému jazyku či rodu samotnému. Iveta Škripková vo svojej publikácii Feministické divadlo a jeho slovenská cesta rozoberá zahraničnú feministickú divadelnú prax a porovnáva ju s tou slovenskou. Jej metóda je v skutočnosti pozoruhodná – svoje teoretické znalosti aplikuje v praxi a spätne ich opäť vyhodnocuje. Čitateľky a čitatelia z toho majú unikátny zážitok, lebo teórii môžu porozumieť i vďaka reflexii praktickej činnosti autorky.

Iveta Škripková v roku 2022 priniesla svojou monografiou vôbec prvú slovenskú publikáciu zaoberajúcu sa feminizmom a jeho prienikom do divadelnej praxe, ktorá má potenciál šíriť povedomie o feministickej divadelnej praxi. Kniha je napísaná zo subjektívneho pohľadu tvorkyne, ktorá bola dosiaľ viac praktičkou ako teoretičkou divadelného umenia (hoci môžeme dúfať, že v teoretickej činnosti bude pokračovať).

Pokiaľ by čitateľstvo Ivetu Škripkovú nepoznalo, mohla by som ho odbiť, že je dramatička, dramaturgička a režisérka. To by som ale ani zďaleka neobsiahla všetko. Škripková spolupracuje na rôznych edukačných projektoch, je riaditeľkou festivalu Bábkarská Bystrica aj Bábkového divadla na Rázcestí, kde viedla štúdio T.W.I.G.A (Theater Women Improvisation Gender Action). A práve toto štúdio je z veľkej časti témou [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.