Dobrý horor sa musí zamýšľať nad pôvodom strachu

Marek Hudec15. septembra 20211096

Hlavnú hrdinku napne, až začne zvracať malé biele mačiatko. Zloduch šnupe kokaín a nevšimne si, že sa v ňom hmýri červík. Bosorka pije vývar zo žubrienok. Nový hororový seriál Netflixu s názvom Brand New Cherry Flavor pôsobí príliš bizarne na produkt, ktorý služba ponúkala miliónom divákov a diváčok. Ak však odhliadnu od scén, ktoré sa im silou-mocou snažia spôsobiť nevoľnosť, určite v ňom nájdu čaro.

Brand New Cherry Flavor v prvom rade pôsobí ako pokračovanie neveľmi známeho, no vynikajúceho seriálu Channel Zero, nakoniec, stoja za ním rovnaký scenárista a rovnaká scenáristka i nemalá časť kreatívneho tímu. Lenore Zion a Nick Antosca chceli pred pár rokmi priniesť alternatívu k čoraz populárnejšej a čím ďalej aj vyprázdnenejšej hororovej antológii American Horror Story a darilo sa im to.

Channel Zero konkurenciu v mnohých kvalitatívnych aspektoch prekonával. Pôsobil desivejšie, filmársky premyslenejšie, dialógy mal prepracovanejšie, bol bohatší na zaujímavé koncepty a myšlienky. Ako inšpiráciu si bral internetový folklór, strašidelné príbehy uverejnené v anonymných diskusných vláknach. Žiaľ, po štyroch rokoch sa ho vysielacia stanica Syfy rozhodla vzdať.

Nový seriál na Netflixe zdedil po Channel Zero viaceré pozitíva, už na prvý pohľad čierny humor, naturalizmus a tému bolestivého vyrovnávania sa s traumami z minulosti. Scenárista Antosca napríklad v rozhovoroch často tvrdil, že ak horor ako žáner chce prežiť, musí sa prestať sústrediť na to, ako lacným plašením dvihnúť divákov a diváčky zo sedadiel, a musí sa hlbšie zamýšľať nad tým, kde strach v ľuďoch vzniká a čo ho živí. V Brand New Cherry Flavor prináša príbeh mladej režisérky Lisy, ktorej zlodušský producent ukradne filmové dielo, keď sa začne brániť jeho pokusom o sexuálne obťažovanie.

Lisa sa chce pomstiť. Prijme ponuku od čarodejnice, aby producenta prekliala. Netuší však, že keď sa začne pohrávať s nadprirodzenými silami, môžu zničiť aj ju, a začína sa jej pomalá cesta do pekla. Sama totiž skrýva tajomstvá. Seriál Brand New Cherry Flavor pôsobí miestami úplne surreálne, no svojím tempom aj témami je divácky veľmi prístupný a význam väčšiny bizarných scén dokáže vysvetliť a nechutným body-horror pasážam zase dať zmysel.

Osem epizód zanechá spomienky na silné metaforické obrazy, nádherný produkčný dizajn a herecký výkon Catherine Keener, ktorá si postavu loasangeleskej bosorky zjavne vychutnala.

Brand New Cherry Flavor, Netflix. USA, 2021.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: