Dedičstvo slávneho anime režiséra prežíva vo výnimočnom seriáli

Marek Hudec14. októbra 202111064

Tridsať chlapcov a dievčat z japonskej strednej školy zažije netradičné letné prázdniny. Celú budovu školy z ničoho nič vcucne ničota a začne poletovať obklopená temnotou. Žiaci a žiačky netušia, ako sa do podivného priestoru dostali, no čoskoro zisťujú, že niektorí a niektoré z nich získali rôzne superschopnosti a že škola dokáže cestovať medzi niekoľkými alternatívnymi svetmi. Každý z nich sa riadi inými pravidlami.

Príbeh zaujímavého nového anime seriálu Sonny Boy pripomína knihu Boh múch od Williama Goldinga. V nej sa niekoľko chlapcov ocitlo na opustenom ostrove a postupne si začali budovať komunitu s vlastnými pravidlami, aby dokázali prežiť v izolovanom a nehostinnom prostredí. Snaha o utópiu sa však čoskoro rozpadá na chaos. Sonny Boy tento koncept prispôsobil súčasnej sci-fi popkultúre posadnutej teóriou multiverza.

Seriál spája niekoľko žánrov a zaujme spôsobom spracovania. Diváci a diváčky sa s veľkou skupinou postáv zoznamujú postupne. Najprv sa zdá, že keď scenárista Shingo Natsume príbeh písal, mal roztrieštenú pozornosť. Scény, hlavne spočiatku, rýchlo preskakujú medzi postavami, seriál tak občas pôsobí surreálne.

Dialógy akoby zdanlivo nesúviseli. Obrazy sa striedajú agresívne: v jednej chvíli sledujeme rozhovor žiakov a žiačok na pláži, strih, mačka padá z útesu, strih, a znova pláž.

Množstvo dôležitého deja sa odohráva mimo záberu, rozhovory preto treba sledovať pozorne, aby nám žiadna podstatná informácia neunikla. Tvorca seriálu sa hrá s našou pozornosťou, skúša ju, vie, že sme zvyknutí obrazovku sledovať jedným okom, kým druhým skrolujeme Instagram, prípadne odpisujeme na správy alebo si chystáme večeru. Pri tomto seriáli sa najprv musíme zorientovať medzi hlavnými postavami a potom s nimi postupne odkrývať záhady skryté v jednotlivých alternatívnych svetoch. Hoci nás scenárista necháva dlho tápať, postupne ponúka aj odpovede na otázky.

Anime Sonny Boy atmosférou pripomína aj snovú tvorbu režiséra Satoshi Kona. Hlavnou témou jeho dnes už legendárnych filmov bolo vedomie a psychické poruchy. Často jednoduchá animácia v nich otvárala zložité filozofické koncepty. Hoci Kon pred desiatimi rokmi predčasne zomrel na zákernú chorobu, jeho dedičstvo prežíva v štúdiu Madhouse, pre ktoré tvoril. Novinku Sonny Boy chvália aj vďaka jedinečnému vizuálnemu štýlu. Dizajn postáv síce pôsobí bežne, no seriál prekvapil využitím skutočne netradičných, sýtych, výrazných, občas až neónových odtieňov farieb a ich kombinácií.

Marek Hudec

Sonny Boy, réžia: Shingo Natsume, Japonsko, 2021 (10-dielny TV seriál). Premiéra na Funimation: 16. júla 2021.

Jeden komentár

  • Alena Petrželková

    25. októbra 2021 v 11:09

    Dobrý deň,
    dovoľujeme sa na Vás obrátiť s pozvánkou na on-line podujatie KABINET PARTICIPÁCIE, čo je online diskusný klub o participácii, na rôzne témy.
    28.10.2021 o 10:00 sa budeme rozprávať o zapájaní seniorov do verejného života.
    Aké sú ciele, prax a plány vťahovania starších ľudí do tvorby verejných politík?
    Sledujte diskusiu na youtube a využite možnosť klásť otázky cez sli.do:
    https://www.youtube.com/watch?v=dgo24vTISxs
    Veríme, že táto téma má potenciál dostať sa do centra záujmu aj vášho portálu.
    Ďakujeme, prajeme pekný a úspešný deň
    Alena Petrželková, Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti / 0903 903 075

    Odpovedať

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: