2019 10 VerejnoprávnosťTematický KapitálBez srandy: ukrajinskú verejnoprávnu stanicu si založili novinári sami

Angelina Kariakina10. októbra 2019374

 

Treba si vybrať z dvoch možností: „patriotická“ žurnalistika alebo nestrannosť. Zdá sa, že inej cesty pre ukrajinské médiá niet. Šéfredaktorka stanice Hromadske Angelina Kariakina vysvetľuje, prečo v boji proti pretrvávajúcej korupcii a ruskej vojenskej agresii môže byť pre Ukrajinu verejnoprávne vysielanie kľúčové.

 

V januári 2015 som sa rozhodla odísť z práce v istej veľkej európskej vysielacej stanici a pridať sa k nezávislej občianskej iniciatíve Hromadske (Verejnosť). Ide o internetovú televíznu stanicu, ktorú založili najvýraznejší ukrajinskí novinári a novinárky. Už od svojho založenia si získala robustnú verejnú podporu a sledovanosť. Táto skromná, svojpomocne prevádzkovaná stanica v roku 2013 nepretržite pokrývala protesty proti skorumpovanému režimu Viktora Janukovyča, ktorý sa rozhodol zbratať sa s Ruskom namiesto podpísania dlho očakávanej asociačnej dohody s Európskou úniou. Nie televízne kamery, ale telefóny, nie prenosové vozy s pojazdnými štúdiami, ale Skype, a dobrovoľní producenti, redaktori a moderátori – to je realita podmienok, v ktorých  stanica Hromadske naživo vysielala tzv. Revolúciu dôstojnosti (na Slovensku známa skôr ako Euromajdan, pozn. prekl.). Keď sa ruská armáda zapojila do bojov na Donbase a konflikt eskaloval, uvedomila som si, že ukrajinská verejnosť potrebuje žurnalistiku, ktorá nebude kĺzať len po povrchu. Bola som frustrovaná novinárčinou, ktorú som robila dovtedy, tak som sa vo viere, že môžem byť užitočnejšia, pridala k bláznivému tímu Hromadske. Lepšie som si vybrať nemohla. Vlastne, ani nebolo z čoho.

Ukrajinský mediálny trh je už desaťročia rozparcelovaný oligarchiou. Boháči si menia pozície vo vláde, stávajú sa „filantropmi“ či dokonca „mierotvorcami“, ale vždy starostlivo dbajú o to, aby médiá, ktoré vlastnia (čiže všetky hlavné televízne stanice a absolútna väčšina novín), prezentovali príslušnú politickú agendu a chránili záujmy svojich majiteľov. Na Ukrajine dosiaľ neexistovala nezávislá inštitúcia, ktorá by stanovovala pravidlá hry. To sa týka ako mediálneho trhu, tak aj novinárskej profesie.

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *