Jeden človek môže mať aj desať nekrológov

Marek Hudec18. decembra 2023131

Mladý novinár Brás má zo svojho povolania zmiešané pocity. Pracuje v denníku v São Paule na oddelení nekrológov, a hoci má pocit, že jeho život sa ešte poriadne nezačal, respektíve že ho nežije naplno, každý deň sa zaoberá smrťou. Dokáže napchať desaťročia radostí a nešťastí jedného človeka do jedného stĺpčeka? A stojac v tieni svojho otca, slávneho spisovateľa, nemal by sa venovať niečomu inému? Hlavný hrdina grafického románu Každý jeden deň prežíva na priestore dvoch stoviek strán niekoľko existenciálnych kríz. Výnimočné dielo pôvodom brazílskych dvojčiat Fábia Moon a Gabriela Bá zaujme po niekoľkých kapitolách ojedinelou štruktúrou rozprávania a atmosférou nie vzdialenou najvýznamnejším knihám magického realizmu.

V komiksových okienkach ukazujú bratia niekoľko významných okamihov v živote ich hrdinu a zakaždým ho nanovo nechávajú umierať. Každú z desiatich kapitol zároveň sprevádza text pripomínajúci nekrológový štýl písania, ktorý je zámerne plný pátosu. Jednoduchý koncepčný nápad dodáva príbehu nečakanú hĺbku. S Brásom prežívame osudové momenty zaľúbení sa, narodenia jeho syna, obnovenia starých priateľstiev, ktoré sú zakaždým uťaté nečakanou nehodou. A hoci to pôsobí tragicky, autori nás nechávajú ponoriť sa do rôznorodej palety pocitov. Zobrazujú síce neobyčajné, no zároveň subtílne a uveriteľné situácie. Netlačia na pílu, nevydierajú emočne, hoci je ich príbeh riadne dramatický. Pozeráme sa na snenie umierajúceho človeka, prípadne nejaké sci-fi o alternatívnych vesmíroch? Výklad nadprirodzeného prvku rozprávania nechávajú na čitateľstve, nedávajú jasnú interpretáciu, záhada ešte viac umocňuje silu príbehu.

Výborný scenár dopĺňa nemenej prepracovaná kresba, v jej štýle rozhodne vidieť inšpiráciu alebo vplyv superhrdinských komiksov, Gabriel napríklad ilustroval aj populárnu sériu Umbrella Academy. Postavy vystupujú z pozadia vďaka hrubým líniám a výrazným čiernym plochám. Hoci sa zdá, že maľby vznikli kompletne v počítačových programoch, občas akoby obsahovali aj rozpité vodové farby. Mnohovrstvové dielo prekvapivo vydalo jedno z najslávnejších amerických komiksových značiek DC pod značkou Vertigo, ktorá sa špecializuje na dospelejšie témy, dvojičky zaň získali aj najprestížnejšiu komiksovú cenu Eisner Awards. V Spojených štátoch začalo vychádzať v roku 2010, no českého prekladu sme sa dočkali až teraz.

V rozhovoroch o diele bratia pripomínajú, že chceli zachytiť, akým spôsobom majú na nás vplyv naši najbližší, a že jednotlivé čriepky deja majú pripomínať našu pamäť. Spomienka na jednu udalosť nás zavedie k ďalšej a ďalšej, hoci môžu byť prepojené malými, inak nepodstatnými detailmi alebo môžu byť od seba vzdialené aj desiatky rokov.

Gabriel Bá, Fabio Moon: Každý jeden den. Nakladatelství Crew, preložil Ľudovít Plata. 2023

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: