Oslo budúcnosti: mladá architektka Julie stážuje v architektonickej firme, automat banky jej oznamuje, že na vlastnú hypotéku nedosiahne (aj?) kvôli dlhom za školné. Na mítingy varí množstvo individuálne preferovaných druhov káv a čajov. Zmluvy sa podpisujú odtlačkom prsta. Keď do firmy nastúpi jej niekdajší spolužiak – mladý architekt z titulky časopisu –, navrhne Julie, že môže byť jeho asistentkou.
V exteriéri pred stanicou môžete čakať maximálne desať minút. Ak tento čas prekročíte, musíte si kúpiť kávu od pracovníčky, ktorá má na boku batohu jednorazové kelímky.
Vo výkladoch sú živé modelky a modely. Kráčajú po pohyblivom páse – áno, to je práca! Ale nie taká, s ktorou si viete dovoliť dôstojné bývanie. Julie zisťuje, že vďaka mestskej politike minimalizácie osobnej automobilovej dopravy vzniká z opustených garážových domov načierno alternatívne „bývanie“. Životné priestory nájomcov a nájomníčok sú oddelené iba závesmi, kúpeľne majú spoločné, denné svetlo žiadne. Modelka z výkladu tam býva tiež, zatiaľ čo jej otec žije na ulici.
Kto si teda v Osle môže dovoliť vlastné bývanie? Mladý architekt s partnerkou áno – ale iba vďaka tomu, že jej bola vyplatená poistka za úraz, bodnutie do brucha.
Seriál Architekti priliehavo zobrazuje absurditu nedostupnosti bývania: denné svetlo je luxus, verejný priestor je privatizovaný prostredníctvom povinného využívania služieb (spomeňme si na vyháňanie ľudí s „vlastnými nápojmi“ spred Starej tržnice v Bratislave súkromnou esbéeskou) a falšovanie poistných udalostí sebapoškodzovaním je reálna alternatíva pri nedostatku financií na splácanie hypotéky.
Architektov budete môcť vidieť v Kine inak v bratislavskej A4 25. marca. Po projekcii bude nasledovať diskusia s Iniciatívou nájomníčok a nájomníkov (INN), združujúcou ľudí žijúcich v nájme, ktorých trápi súčasná bytová situácia, keď nájmy rastú rýchlejšie ako mzdy a bývanie je čím ďalej nedostupnejšie.
Architekten, réžia: Kerren Lumer-Klabbers. 4-dielny seriál, Nórsko, 2023.
Barbora Nemčeková