1997–2000: Návrat do Európy skrz zabudnuté Múzeum mimoeurópskych kultúr

Rado Ištok14. októbra 2021153

Slovensko ako súčasť Uhorska toho v priebehu devätnásteho a začiatkom dvadsiateho storočia v porovnaní so svojimi dnešnými susedmi veľa nestihlo. Mnohé po sto rokoch dobiehalo v období „konca dejín”, teda na prelome dvadsiateho a dvadsiateho prvého storočia.

Zatiaľ čo pražský Pomník svätého Václava odhalili už v roku 1912 a budapeštiansky Monument milénia s centrálnou jazdeckou sochou Arpáda v roku 1896, bronzovú jazdeckú sochu Svätopluka na Bratislavskom hrade odhalili v roku 2010 ako anachronizmus. Podobne budapeštiansku kunsthalle Műcsarnok založili v roku 1877 a pražské Rudolfinum v roku 1885, kým Kunsthalle v Bratislave otvorili v roku 2014. Národná identita sa ale ideologicky neutužuje iba jazdeckými pomníkmi stredovekých kniežat či honosnými výstavnými sálami pôvodne určenými pre historizujúcu salónnu maľbu, ale i vzťahom k „druhému“ a „iným”, napríklad v podobe múzeí prezentujúcich mimoeurópske zbierky. Budapeštianske Néprajzi Múzeum, ako oddelenie Národného múzea, vzniklo v roku 1872 a dnešné Náprstkovo múzeum ázijských, afrických a amerických kultúr v Prahe v roku 1874, i keď pôvodne ako súkromné České priemyselné múzeum. Na území dnešného Slovenska v tej dobe vzniklo niekoľko súkromných mimoeurópskych zbierok, predovšetkým vo vlastníctve uhorskej šľachty. Niektoré predmety dostalo neskôr do daru napríklad Múzeum mesta Bratislavy, ktoré vzniklo v roku 1868 ako spolkové múzeum mešťanov a miestnych vlastencov. Samostatné múzeum mimoeurópskych kultúr by sme ale v Bratislave hľadali márne. Nebolo to tak ale vždy.

Od dnešného dňa, africké umenie aj v Bratislave

V denníku SME titulok z 5. februára 1997 hlása, že „Od dnešného dňa možno vidieť africké umenie aj v Bratislave.“ V ten deň totiž v budove bývalej Brämerovej kúrie na Žižkovej ulici (dnes Slovenské národné múzeum (SNM) – Hudobné múzeum a SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku) otvorilo SNM – Múzeum mimoeurópskych kultúr. Ďalší článok v SME z 20. septembra 1997 informuje – „Prvým prezentačným počinom múzea … je unikátna kolekcia afrického [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte ročné predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *