Zainvestovaná spoločnosť? Financializácia, privatizácia a Covid

Dominik Želinský13. augusta 2022553

Ak chceme hovoriť o privatizácii, musíme analyzovať aj súvisiace javy, ktoré z nášho sveta robia stále viac a viac zosúkromnený priestor. Jedným z takýchto javov je financializácia.

Investujete?
Pravdepodobne sa Vás to už niekto spýtal: úradníčka v banke, kamarátka na pive, kolega v práci. Prípadne ste sa o investovaní dozvedeli v niektorom z mienkotvorných médií: Denník N a SME prevádzkujú od roku 2019 ekonomické platformy (Denník E a Index), ktoré okrem iných tém pravidelne pokrývajú aj problematiku investovania. Nestratíte sa však, ak čítate ľavicovejšiu Pravdu alebo portál pre mladých Refresher. Ten v roku 2020 spustil startupovú sekciu Disrupter, v ktorej zistíte, ako vložiť vreckové do akcií a kryptomien.

Investovanie je jednoducho v móde, ktorú ešte popohnala pandémia Covidu. Paradox zatvorených služieb, bežiacich výplat (predovšetkým) strednej triedy a štátnych stimulov (najmä v USA) vytvoril v rozvinutých krajinách enormné hotovostné rezervy, ktoré ľudia – motivovaní strachom z inflácie aj fantáziami o finančnej nezávislosti – presmerovali z bankových účtov na finančný trh. Podľa Bank of America predstavovali investície do aktív na finančnom trhu len v prvom polroku 2021 až 576 miliárd dolárov, čo je o sto miliárd viac ako za predchádzajúcich 12 rokov dohromady. Populárna investičná platforma Robinhood, ktorá investovanie sprístupnila širokým vrstvám, si v priebehu roku [Read More]

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri:

Pre pokračovanie článku, si prosím zakúpte predplatné.
Ak už naše predplatné máte, prihláste sa.