Zabudnúť na svoju prácu? To nie je jednoduché

Marek Hudec22. júna 2022583

Firma Lumon Industries ponúka svojim zamestnancom a zamestankyniam špeciálny benefit. Môžu podstúpiť operáciu mozgu, ktorá oddelí ich pracovný život od súkromného. Už na prvý pohľad to pôsobí schizofrenicky. Časť ich osobnosti, ktorá pracuje, si nepamätá, kým je mimo kancelárie. Časť osobnosti, ktorá z práce odchádza, si nepamätá, čo robila v práci. Vynikajúci americký sci-fi seriál Severance túto jednoduchú zápletku využil na to, aby glosoval pocity, s ktorými sa v kapitalizme stretávame často.

Stereotyp vraví, že do veľkých korporátov si človek ide „zarobiť,” nesnaží sa realizovať, byť kreatívny, čaká len na koniec jasne stanovenej pracovnej doby. Túži po oddelení dvoch životov, jedného, kde pasívne prijíma rozkazy nadriadených, bez toho, aby hľadel na morálne dopady svojej práce a potom druhého, ktorý si môže „užiť.”

Severance si predstavuje, aké dopady môže mať naplnenie takejto túžby. Hrdinovia seriálu strácajú identitu a keďže trpia dvojnásobnou amnéziou, sú prenasledovaní obavami a úzkosťou, čo sa deje na druhej strane ich životov. Čomu sa venuje ich firma? Aký je zmysel ich práce? Netušia.

Postavy pracujúce v kancelárii sú zas úplne izolované, uväznené. Z práce v podstate nikdy neodchádzajú. Nevedia, čo sa deje za múrmi budovy a často ani na opačnej strane poschodia. Na základe kusých informácií, ktoré dostávajú, si zbožšťujú vedenie firmy. Sú motivovaní k tomu, aby sa s kolegami a kolegyňami kamarátili, no nemajú sa o čom rozprávať, lebo nič o svojom živote mimo práce netušia, nepoznajú svoje rodiny, hobby, ba ani meno. Majú vôbec nejaké ľudské práva? Čím ďalej seriál napreduje, tým hlbšie a hlbšie rozkrýva hrozivú podstatu kultúry vymyslenej firmy Lumon.

Možno to z predchádzajúcich viet tak pôsobí, no nejde o žiadne filozofické dielo. Severance je žánrovka, geniálne napísaný triler s viacerými dych vyrážajúcimi dejovými zvratmi a bohatou mytológiou. Napriek tomu jeho výrobe predchádzalo niekoľko zúfalých rokov, počas ktorých sa autor scenára Dan Erickson pokúšal presvedčiť televízie, aby ho vyrobili. Podarilo sa to nakoniec vďaka komikovi Benovi Stillerovi a dnes je z príbehu hit. Kritici a kritičky ho takmer unisono zasypávajú chválou.

Ericksonove inšpirácie sú zjavné, vychádza z iných sci-fi diel zaoberajúcich sa utópiami alebo podstatou pamäte a vedomia, ako napríklad Brazil, V koži Johna Malkovicha, Večný svit nepoškvrnenej mysle, či dokonca Matrix. Nový seriál napriek tomu pôsobí mimoriadne originálne, sviežo a súčasne. Ericksona inšpirovala vlastná skúsenosť: keď sa po presťahovaní do Los Angeles potreboval v novom meste uživiť, vystriedal niekoľko korporátnych prác. Dostal sa do bodu, keď do kancelárie chodil s nevôľou, a želal si nasledujúcich osem hodín jednoducho preskočiť.

Marek Hudec 

Severance: Season I, tvorca: Dan Erickson, Spojené štáty americké (9-dielny TV seriál). Premiéra na Apple TV: 18. februára 2022.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: