Odkedy na Slovensko dorazilo hento, čo netreba menovať, z divadiel sa stala Koliba z osemdesiatych rokov. Súbory chrlili jednu „televíznu inscenáciu“ za druhou. Po chvíli to však všetkých prestalo baviť. Pretože divadlo cez obrazovku nemá ten správny cveng. Divadlo je predsa od slova dívať sa. Divadlo potrebuje diváka. Herci na oceneniahodné výkony potrebujú cítiť spotené podpazušia distingvovaných diváčok z prvého radu. Bez publika sme ako Pellegrini bez jamiek.

Tak to sú, prosím pekne, hlúposti! Kvalitné predstavenie musí obstáť, aj keby bolo natáčané na pevnú linku z posledného radu na najvyššom balkóne. Pretože ak máte pocit, že predstavenie je dobré iba naživo, ste obalamutení nejakou dogmou. Alebo je na javisku váš rodinný príslušník.

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre (ďalej len SDKSN) tento rok oslavuje svoje sedemdesiate výročie. Oslavy začali premiérou inscenácie Doktor Faust na Dvojke (veľký pozor!), ktorú režíroval renomovaný český režisér a scénograf Marek Zákostelecký. Premiérou, ako aj ostatnými inscenáciami repertoáru SDKSN za posledných päť rokov, táto inštitúcia dokazuje, že nemá v pláne tvoriť produkcie hodné dvadsiateho prvého storočia, ale radi by ostali práve v ére svojho vzniku.

A že sa im to darí úspešne, o tom niet pochýb. Veď predvádzajú jeden gýčik za druhým. Ani Doktor Faust nie je výnimkou. Chápem akési „back to the roots“ pohnútky režiséra, vychádzať z prepisov známej predlohy prvých bábkarov na našom území. Tak trochu chápem aj zvolený výtvarný kľúč, napriek tomu, že je to „starina“. Avšak to, čo naozaj ani trochu nechápem, je dôvod. A ja potrebujem vedieť, prečo sa na to pozerám a prečo to ty, ako člen inscenačného tímu, potrebuješ robiť. Aktualizačný moment je totiž chabý, prevedenie slabé, nápad neinvenčný, mizanscény konvenčné a samotná textová adaptácia je jeden des a jedna hrôza.

Inscenácia Doktor Faust je jedna z ďalších produkcií SDKSN, ktorá keby nebola, nikomu by sa nič nestalo. Na druhej strane teraz, keď už je, bolo by dobré venovať sa jej. Nemyslím tým ale odbornú obec, aby jej venovala pozornosť. Práve naopak – tvorcovia by mohli skúsiť upliesť z hovna bič. Alebo sa na to vykašľať…

Doktor Faust, réžia: Marek Zákostelecký. Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, premiéra 28. 2. 2021 na RTVS: Dvojka.

Johann Matias Kovács

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: