Utópia v hlbinách vesmíru

Marek Hudec9. februára 2023285

K Vesmírnej odysei Stanleyho Kubricka sa po desaťročiach opakovane vraciame aj preto, že nám fantázia jej tvorcu dokázala priblížiť pocit ničoty, respektíve nekonečného priestoru, ktorý je plný záhad a kde čas beží akosi inak. Atmosféru slávneho filmu v mnohom pripomína komiks Na paprsku od Tillie Walden, ktorý vyšiel v Spojených štátoch v roku 2018 a minulý rok ho v českom preklade prinieslo vydavateľstvo Centrala.

Príbeh sa odohráva v bližšie nešpecifikovanej budúcnosti (alebo veľmi vzdialenej minulosti?) v hlbinách vesmíru, kde skupinka niekoľkých hrdiniek reštauruje staré budovy levitujúce medzi hviezdami. Walden logiku svojho sveta príliš nevysvetľuje; nezistíme, kde sa stratili všetci muži, prečo sa ruiny ľudských konštrukcií ocitli mimo planéty, ani to, ako presne je vo vesmíre organizovaná ľudská civilizácia. Zamlčaná mytológia však neuberá komiksu na pôsobivosti, ktorá pramení z hypnotických kresieb s tlmenými, no dobre kombinovanými farbami a intímneho príbehu hlavnej postavy, vyrozprávaného v dvoch časových líniách.

Mia sa po problémoch na škole stáva členkou posádky lode reštaurátoriek. Nevie však zabudnúť na stratenú lásku a meditatívny dej speje v druhej polovici k akčnému finále. Hoci sa rozprestiera na ploche viac než päťsto strán, dĺžka je tiež jeho výhodou. Walden totiž vytvorila sympatické postavy, ktorých osud čitateľstvu nebude ľahostajný. Mia nie je klasicky pozitívna hrdinka, koná často bez rozmyslu a občas aj sebecky, no jej nesprávne rozhodnutia nezostanú v komikse bez následkov. A hoci nám Walden pravidlá svojho sveta neozrejmuje, pôsobí dojmom, že mu nechýba vnútorná logika a niektoré vysvetlenia si ľahko dokážeme domyslieť.

Niečo naznačí spôsob, akým pristupuje k zobrazeniu kvír vzťahov a nebinárnej rodovej identity. V jej vesmíre nie je ničím poburujúcim či výnimočným. Pripomína, že fantazijné žánre ponúkajú ideálny priestor na zobrazenie utopických svetov pre menšiny a je škoda, že nie sú ich súčasťou častejšie.

Walden sa vo svojej tvorbe odvoláva aj na populárne mangy a animované opusy japonského štúdia Ghibli. Zamlčanou mytológiou a rozprávkovou atmosférou jej príbeh pripomenie napríklad Princeznú Mononoke, Môjho suseda Totora, či Doručovaciu službu čarodejnice Kiki.

Tillie Walden: Na paprsku. 536-stranový komiks, preložila Petra Babuláková. Centrala, 2022.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: