Každú stredu o šiestej bežím z kancelárie domov, aby som sa pripojila na hodinu francúzštiny. Jediná vec, ktorú má naša lektorka Stéphanie radšej ako dochvíľnosť je súkromie. Už 11 mesiacov s ňou trávime 2 hodiny týždenne, počúva, ako lámanou francúzštinou hovoríme o našich uplynulých týždňoch a plánoch na víkendy, ale do minulého týždňa sme o nej nevedeli viac ako základné životopisné údaje. Na predošlej hodine sme sa rozprávali o obľúbených knihách a reč padla na Édouarda Louiho. Stéphanie má rada Koniec Eddyho (Absynt, 2018), prvú zo série jeho autobiografických noviel, lebo sa zaoberá útekom z dediny, ktorá je viac sociálnou ako geografickou kategóriou. Podobne ako Louis, aj Stéphanie vyrastala v malej dedine na severe krajiny. Chudoba, alkoholizmus, domáce násilie. Hneď ako mohla, zbalila si kufre a odišla do Londýna. Za prácou, neskôr štúdiom a hádam raz aj za lepším životom.

Louiho k napísaniu Konca Eddyho inšpirovalo priateľstvo s bývalým profesorom Didierom Eribonom. Ten sa v knihe Návrat do Remeše (tranzit.cz, 2019) ohliada za detstvom v robotníckej rodine v polovici minulého storočia, odchodom do Paríža a budovaním si „intelektuálnej kariéry“. A premýšľa, či pretrhol kontakt s otcom pre jeho homofóbiu, alebo preto, že mu až príliš bolestivo pripomínal triedu, z ktorej pochádza. Komplikovaný vzťah s otcom rozoberá aj Louis. No omnoho zaujímavejšia je jeho láska k matke. Práve o nej je aj najnovšia kniha, Souboje a proměny jedné ženy (Paseka, 2022).

Louiho matka tiež v mladosti snívala o štúdiu a kariére. Kvôli prvému manželstvu a tehotenstvu však nikdy nedokončila odbornú školu, na ktorej sa školila za kuchárku. Väčšinu života strávila v núdzi, starostlivosťou o deti a znášaním alkoholizmu a ponižovania od jej druhého muža, Louiho otca. Louis píše, že keď v detstve videl mamu usmievať sa, prekvapilo ho to tak, až sa nahneval, mysliac si, že matka klame. Bol skôr zvyknutý na jej rezignovaný a smutný pohľad. A potom si jedného dňa povedala, že stačilo. Opustila manžela, dedinu a presťahovala sa do Paríža. Louiho matke sa možno nikdy nepodarilo vyšplhať po pomyselnom triednom rebríčku, ale – podobne ako on – našla silu uniknúť a vybojovala si slobodu. A touto knihou jej dal Louis hlas, ktorý predtým nemala.

Somelierske info: Tak ako sa ku knihe Souboje a proměny jedné ženy hodí fľaša červeného z najnižšieho regálu, k Eribonovmu Návratu do Remeše sa hodí Châteauneuf-du-Pape z Lidla. 

Édouard Louis: Souboje a proměny jedné ženy. Paseka, 2022.

Michaela M. Hanzelová

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: