Po násilnostiach na júlovom Pride v poľskom Bialystoku sa mnohým ľuďom z LGBTI+ komunity v krajine ešte viac rozžiaril pomyselný terč na čele. Antikampaň šírená katolíckou majoritou a kontroverznými nálepkami LGBT-free od týždenníka Gazeta Polska sú len vonkajším prejavom homofóbnych tendencií na vzostupe. 

Jedna známa žijúca vo Varšave mi raz položartom povedala, že najčastejšou reakciou poľskej spoločnosti je verejný protest. Na ulici, s krikom a transparentom, úplne bežne aj dvakrát do týždňa. Hudobný kolektív Oramics v spolupráci s holandským labelom New Yourk Haunted zostavil kompiláciu Total Solidarity z vyše sto domácich i zahraničných umelcov a umelkýň na podporu LGBTI+ komunít poľských miest a dedín. Ich vibrujúci desaťhodinový rave sa nedá prepočuť.

Všetok výťažok z kompilácie putuje na budovanie bezpečného prostredia a každodenný boj komunity proti poľovaniu na jej členov a členky. Otvorený lov na inakosť, ktorý podporujú mainstreamové médiá, má v poľskej klubovej scéne radikálnu odozvu: nekompromisné techno valiace sa ruka v ruke s experimentálnymi a ambientnými silami. 

Kompilácia spája starých raverov velebiacich rovný beat so súčasnou generáciou trapu a vynáša do popredia silné hudobné individuality. Z početného zástupu producentiek žiaria industriálne monumenty domácej ISNT, či londýnskej Object Blue, ale v zásade je rôznorodosť kompilácie nekrájateľná. Sú na nej i mená tešiace širšie publikum ako Lee Gamble, Rrose či anti-homofóbny sedemminútový drone od Pedera Mannerfelda, no jej sebavedomá komplexnosť prebíja nudné vymenúvanie žánrov. 

Predstavujem si ju ako veľkú, farebnú a zároveň príjemne domácu párty, na ktorej je sloboda a vzájomná podpora a tolerancia najväčším hýbateľom parketu. V Poľsku už niekoľko rokov pribúdajú kolektívy tvoriace akcie a kompilácie, aby fyzicky či finančne pomohli skupinám ľudí v ohrození. Masívna účasť umelcov a umelkýň na Total Solidarity posiela do popredných radov rasistických útočníkov jasný odkaz: Sme silnejší, ako si myslíte.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: