Najväčšia ekonomika sveta dáva o sebe pravidelne vedieť a s vrcholiacimi prezidentskými voľbami to bude ešte intenzívnejšie. Tieto dva ľahké tipy môžu dobre poslúžiť na zorientovanie sa, v akom stave sa momentálne nachádza.

Jedna z augustových častí Last Week Tonight with John Oliver bola venovaná dejinám Ameriky, resp. spôsobom, ako sa o nich učí a aké prevládajú naratívy. Ako pri väčšine častí tohto spoločensko-kritického komediálneho programu, tak ani pri tejto som sa nevedel zbaviť presvedčenia, že „something is rotten in the USA“. Je skvelé, že sa tímu ešte stále darí aj v siedmej sérii vtesnať do polhodiny veľmi zaujímavý výsek toho-ktorého pálčivého problému; či už ide o nelegálnu prácu väzňov, policajnú brutalitu, hoaxy či COVID-19. Napriek tomu, že ide o korporátny aktivizmus, v zmysle, že ho exkluzívne vysiela komerčná televízia HBO, je jeho miera angažovanosti a istej radikality obdivuhodná.

Súčasné dianie v Amerike výborne pokrýva aj podcast Redneck. Ten do porfólia komentátorského webu A2larm pribudol hneď od spustenia ich podcastovej produkcie. Stojí za ním publicista Matej Schneider, ktorý o americkej politike píše pre viacero českých médií a je častým hosťom politických diskusií.

Rámcovanie celého podcastu veľmi trefne osvetľuje názov a zvučka relácie. Slovo „redneck“ má väčšinou provokatívne a hanlivé konotácie. V tomto prípade však odkazuje na robotníkov a baníkov v Apalačských vrchoch, ktorí počas štrajkov na začiatku dvadsiateho storočia nosili červené šatky. Aj zvučku má výsostne symbolickú – je zo skladby Solidarity Forever z roku 1915, najznámejšej asi vo verzii Pete Seegera, z ktorej sa stala odborárska hymna. Zámerom podcastu Redneck je pokrývať okrem veľkej politiky, ktorá sa sústreďuje v centrách moci, predovšetkým vo Washingtone DC, aj okrajovú časť spektra americkej spoločnosti.

František Princ Malík

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: