Moor Mother a Veľké Vykúpenie

Daniel Vadas23. apríla 202425

V roku 1833 vydaný Slavery Abolition Act ukončil otroctvo v drvivej väčšine častí vtedajšieho britského impéria. Súčasťou zákona o zrušení otroctva boli aj rozsiahle kompenzácie v hodnote 20 miliónov libier (v prepočte na súčasnosť zhruba 17 miliárd libier). Veľká Británia si na to zobrala pôžičku, ktorej splácanie ukončila v roku 2015. Kompenzácie však nesmerovali k oslobodeným ľuďom, ale k ich 46-tisíc bývalým majiteľom. Medzi odškodnených otrokárov patrili napríklad aj predkovia bývalého britského premiéra a súčasného ministra zahraničných vecí Davida Camerona.

Moor Mother, vlastným menom Camae Ayewa, je hudobníčka a poetka, ktorá sa drží na výslní experimentálnej scény už skoro dekádu. Okrem produktívnej sólovej kariéry je aj súčasťou „liberation-oriented free-jazz“ kolektívu Irreversible Entanglements; spolu s DJ Haram tvorí duo 700 Bliss, ktoré sa pohybuje na hrane klubovej hudby, rapu, noisu a revolúcie. Ayewa tiež stojí za kolektívom Black Quantum Futurism, ktorý rozvíjala na umeleckej rezidencii v CERN-e. Začiatkom marca sa vrátila na ANTI- Records s albumom The Great Bailout.

Album, skúmajúci spomínaný Slavery Abolition Act, dôverný a krutý vzťah Európy a Afriky, kolonializmus či oslobodenie, otvára stiesňujúca skladba GUILTY, na ktorej hosťuje americký hudobník a umelec Lonnie Holley. Jeho spev a harfu Mary Lattimore prerušuje Moor Mother, ktorá sa pýta „Did you pay off the trauma?“. Na albume pretkanom žiaľom i hnevom hosťujú aj ďalšie výrazné hudobníčky, ako sú Angel Bat Dawid spolu so zoskupením Sistazz of the Nitty Gritty, iracká vokalistka Alya Al-Sultani alebo Kyle Kidd.

The Great Bailout vychádza zo spolupráce Moor Mother s London Contemporary Orchestra z roku 2019. Zvukovo sa pohybuje primárne v oblastiach, ktoré sú pre ňu typické: od free jazzu a hovoreného slova až po noise či abrazívnu elektroniku. Na albume ďalej vynikajú smútočné spevy a orchestrálne aranžmány. Jednotlivé zvuky či nástroje dostávajú bohatý priestor na vyznenie a delikátne budujú znepokojivú atmosféru albumu, ktorý sa venuje nielen krutej minulosti, ale aj jej prepojeniu so súčasnosťou.

Moor Mother: The Great Bailout, ANTI- Records, 2024.
https://moormother.bandcamp.com/album/the-great-bailout

Text vznikol s podporou nadácie Rosa Luxemburg Stiftung, so zastúpením v Českej republike.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: