Ten komiks vás naserie

Roberta Tóthová8. septembra 20201339

Predstavte si, že slobodne prejavená individualita a svojhlavosť sa trestá väzením na inej planéte. Tŕňom v zadku patriarchátu ovládajúceho Zem v blízkej budúcnosti, ktorá rámcuje príbeh komiksu Bitch Planet, je práve neposlušnosť. Ale iba žien. Neposlušnosť tu zahŕňa všetky odtiene nedostatočnosti pri spĺňaní očakávaní, ktoré mužský svet od žien vyžaduje. Nenosí sa tu angažovanosť, inakosť a sofistikovane skrytým problémom je aj iná farba pleti či sociálne zázemie uštvaných „basistiek”.

Buď pekná alebo aspoň priemerne vyzerajúca, najlepšie biela žena, maľuj sa, slušne sa obliekaj, neodporuj dotykom či flirtom a načúvaj potrebám mužov. Ak to nespravíš, veľmi ľahko sa môže stať, že oľutuješ, ani nebudeš vedieť čo. Už ste nahnevaní? Ja áno. Jednou z dominánt, inak dramaturgicky (úmyselne) konvenčného béčkového sci-fi o neposlušných trestankyniach, ktoré sa zmobilizujú a zužitkujú svoje prednosti (nech si už pod tým predstavíte čokoľvek) v športovom tíme, je práve ich nasrdenosť. Vlastne jeden z hnacích motorov feminizmu. Vzbura proti diskriminujúcim zákonom, neslobode, proti zákazu byť sama sebou, to sú univerzálne spúšťače hnevu a pri čítaní Bitch Planet by nemali nechať chladným ani bieleho heteronormatívneho muža.

Bitch Planet je politický komiks a sci-fi, pričom žáner umožňuje autorke a ilustrátorovi špekulovať a hyperbolizovať realitu. Znázorňuje, do akých obludných metastáz môžu zárodky nádorov radikálnych vlád (Trumpovej, Orbánovej, Lukašenkovej, Dudovej či Putinovej… menovať môžeme donekonečna) pri troche našej nepozornosti narásť. Autorka série Bitch Planet Kelly Sue DeConnick stavila pri reflexii spoločnosti na iróniu, vraj aby príbeh nepôsobil príliš pochmúrne a neodrádzal od čítania. Áno, myslí pri tom najmä na čitateľky, čo ma núti vyjadriť nesúhlas s pozitívnou diskrimináciou a používaním iných metrov na ženy a mužov, paradoxne, práve ňou. Pri čítaní túto autorkinu poznámku radšej zameťme pod koberec, v samotnom diele ju necítiť. Bitch Planet je jednoducho drsná škola vzbury, bez ohľadu na rod. Navyše je výtvarne príťažlivo a scenáristicky precízne spracovaná. Je to zábava cez slzy s kritickým odkazom a môžeme len dúfať, že slovenské vydanie neskončí pri prvom zošite. Príbeh v ňom totiž končí skôr ako začne.

Roberta Tóthová

Kelly Sue DeConnick: Bitch Planet. Apart, 2020. Do slovenského jazyka preložila Kristína Kállay.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: