Sklamanie roka: Seriál o tínedžeroch, ktorý sa odcudzil realite

Marek Hudec15. januára 2022674

Populárny španielsky seriál Elite v prvých epizódach celkom sviežo kombinoval prvky iných titulov zameraných na život tínedžerov. Odohrával sa v prostredí súkromnej strednej školy, ktorú mohli navštevovať len potomkovia najbohatších, čím pripomínal viaceré americké seriály z nultých rokov. Nevyhýbal sa ani kritickejším témam, čím odkazoval skôr na škandinávsku tvorbu pre mladých.

Na základe špeciálneho štipendijného programu sa do školy dostalo aj niekoľko žiakov z nižšej vrstvy, čo vytvorilo zaujímavú vzťahovú dynamiku medzi postavami. Niektorí bývali v luxusných vilách s bazénmi, ďalší sa po škole ponáhľali pomáhať rodičom do potravín, či pracovať do nočného baru. Jednou z najsympatickejších postáv bol moslim Omar, ktorý sa zároveň pokúšal vyoutovať ako gej pred nábožne založenými rodičmi a potajomky predával drogy, aby mohol z domu utiecť.

Elite nebol formálne ani intelektuálne progresívny, jeho prvé dve série však mali skvelé tempo rozprávania a niekoľko podnetných dejových línií. Netflix zverejnil, že ho sledovalo 20 miliónov domácností po celom svete. Tak ako mnohé seriály z produkcie spoločnosti, Elite bol skvelou kulisou k iným činnostiam. Postupom času jeho mágia však vyprchala a posledná, štvrtá séria zabila všetko, čo na ňom predtým vyzeralo atraktívne.

Pôsobí to ako zvláštne kreatívne rozhodnutie, no tvorcovia v každej ďalšej várke epizód predstavujú niekoľko dovtedy nepoznaných postáv. Neurotickou snahou o prinášanie niečoho nového zužujú dejové línie už existujúcich hrdinov a hrdiniek, prípadne ich úplne posúvajú do úzadia. Zápletky sú zrazu preľudnené, ťažko sa dá medzi postavami zorientovať, mnohé sú si príliš podobné a nezaujímavé. Téma triednych rozdielov mizne.

Väčšina nových častí sa odohráva na diskotékach, kde sa veľa pije a fetuje. Sex je neprimerane fetišizovaný, nepripomína skutočnú, ľudskú intimitu a má bližšie k mainstreamovému pornu. Kamera sa sústredí na pozlátko bohatstva, o ktorom väčšina divákov a diváčok ani nesníva, no nepodrobuje ho kritike. Svet chudobných a cudzincov autorov a autorky prestal zaujímať. Omarova konzervatívna rodina a jeho palestínske korene sú zabudnuté. Všetci sú oblečení dokonale trendovo. Do školy prichádza korunný princ, ktorý zrazu z niektorej spolužiačky môže spraviť Popolušku.

Zo seriálu sa stáva gýčová telenovela, kde sa páry počas jedinej epizódy zídu aj rozídu, prípadne vzťah otvoria, alebo si úplne vymenia partnerov a partnerky. A nakoniec, nič dramatické sa vlastne neudeje. Rozprávanie každej série rámcuje záhada, no keďže sa tvorcovia boja spraviť čokoľvek šokujúce, napríklad niektorú z hlavných postáv zabiť, zo seriálu sa stratilo napätie. V najnovších častiach Elite pripomína videoklip s mimoriadne prázdnym príbehom v nechutne vyumelkovanom vydaní. Namiesto toho, aby sa hlbšie pozrel na problémy mládeže v Španielsku, sa jej ešte viac odcudzil.

Elite: Season IV, tvorcovia: Carlos Montero, Darío Madrona. Španielsko (8-dielny TV seriál). Premiéra na Netflixe: 18. jún 2021.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: