2019 09 PersonhoodTematický KapitálPráva zvierat, humanizmus a ľavica

Will Kymlicka9. septembra 2019211

 

V románe The Ticking Tenure Clock z roku 1999 hlavná postava – začínajúca profesorka politológie – zápasí s dokončením vlastnej knihy o „sirotách ľavice“ ako nazýva aktivistov a aktivistky za práva zvierat. Tých autorka románu Blaire French vykresľuje ako ľudí, ktorí v deväťdesiatych rokoch boli presvedčení, že zastávajú paradigmaticky progresívne princípy –  veď chránili bezbranných pred vykorisťovaním tými silnejšími. Iné progresívne hnutia sa však od nich dištancovali: hoci sa sami cítili ako súčasť veľkej rodiny hnutí za sociálnu spravodlivosť, vlastné príbuzenstvo ich vydedilo.

 

Ani po dvadsiatich rokoch sa situácia nezmenila. Rôzne ľavicové hnutia si navzájom pravidelne vyjadrujú podporu – napríklad feministické organizácie často podporujú hnutie Black Lives Matter, alebo sa zasadzujú za práva imigrantov a imigrantiek či LGBTQI ľudí – no iniciatívy za práva zvierat zostávajú z tohto kruhu progresívnej solidarity vyčlenené. Ako povedala Aimee Dowl, „žiadna z hlavných feministických organizácií v Spojených štátoch nemá výbor, ktorý by sa zaoberal právami zvierat, ani pri svojom pôsobení na internete sa v tomto smere nehlásia k žiadnym postojom či zásadám“. A ako poznamenal Jon Sanbonmatsu, „z historického hľadiska sa ľavica až na pár výnimiek nikdy nezaoberala násilím páchaným ľuďmi na iných bytostiach“.

 

Pre mnohých aktivistov a aktivistky za práva zvierat sa takáto ľahostajnosť ľavice stala zdrojom frustrácie a rozpakov. Čím si však vysvetliť tento fenomén? Čiastočne je za tým jednoducho zotrvačnosť a sebeckosť. Inštrumentalizácia zvierat v našej spoločnosti umožňuje stály prístup k pôžitkom – často intímnym pôžitkom z toho, čo jeme a nosíme či prameniacim z našich spôsobov oddychu a zábavy – ktoré sú kľúčové pre ľudskú identitu, a ktorých sa väčšina ľudí nechce vzdať. V dôsledku toho, aj keď si ľudia uvedomujú, že naše zaobchádzanie so zvieratami je morálne pochybné, nájdu si množstvo techník, ako sa od tohto problému morálne odpútať.

 

Pre pokračovanie článku a pre prístup do archívu, si prosím zakúpte ročné predplatné. Ďakujeme a prajeme dobré čítanie.

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *