Pirátstvo ako protest queer ľudí

Marek Hudec13. augusta 2022743
foto: Naša vlajka znamená smrť: Séria I

Piráti zažívali v kinách na prelome tisícročí v kinách zlaté obdobie vďaka filmovej sérii od korporátu Disney. Keď sa Piráti z Karibiku najprv kreatívne a potom aj komerčne vyčerpali, zdalo sa, že sa v popkultúre na čas vyčerpala aj téma pirátstva. Svieži pohľad priniesol až nový komediálny seriál Naša vlajka znamená smrť.

Už aj v jednom zo starších článkov sme sa venovali knihe Villains of All Nations, ktorá sa na éru pirátov pozrela hlbšie. Historik Marcus Rediker dokazuje, že piráti neboli len zlodeji a vrahovia, ale aj utopickí vizionári. Pirátom sa človek často stal preto, že mu nevyhovovali spoločenské pomery, bol to akt protestu a zároveň snaha nájsť si priateľskejšiu komunitu. Naša vlajka znamená smrť pripomína, že kriminálny život na mori si často vyberali aj queer ľudia.

Seriál v pár prvých epizódach pripomína sitkom na štýl Office. Predstavuje nám pirátsku loď s mimoriadne neschopným kapitánom. Humor je síce skvelý, no koncept príbehu sa čoskoro zmení na kurióznu a jedinečnú gejskú romancu, akú sme v televízii, ale zrejme ani v popkultúre, ešte nemali možnosť vidieť. Obaja majú vyše štyridsať, jeden utiekol na more pred smutným manželstvom z rozumu, druhý žije na mori už dlho, pochádza z chudobných pomerov a túži sa dostať do vyššej spoločnosť. Obaja sa zároveň potrebujú oslobodiť od rigidných dobových princípov maskulinity.

V seriáli vystupujú postavy inšpirované historickými postavami a hoci je zrejmé, že sa jeho tvorcovia nesnažili o úplnú presnosť, veľa dejových detailov inšpirovala skutočnosť, a mimochodom, aj práve vzťah dvoch centrálnych pirátov. Ich lásku síce staré dokumenty nepotvrdzujú, no historici o nej našli viacero náznakov.

Ako nám seriál postupne predstavuje viaceré postavy, zisťujeme, že ich motív vypovedať poslušnosť vtedajšej spoločnosti vyplýval z hlbokých triednych problémov. Pirátstvo je pre nich skutočne spôsobom, ako žiť mimo nespravodlivo nastavených princípov. Zaujímavou postavou je aj nemý námorník Jim, z ktorého sa vykľuje žena v prezlečení. Uteká pred svojou minulosťou a hrá ju nebinárna herečka Vico Ortiz. Seriál tým odkazuje na skutočnosť, že zmienky o ľuďoch žijúcich s identitami, ktoré môžeme označiť za trans alebo nebinárne, máme už zo 17. a 18. storočia.

Naša vlajka znamená smrť: Séria I, tvorca: David Jenkins, Spojené štáty americké (10-dielny TV seriál). Premiéra na HBO Max: 3. marca 2022.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: