Nový seriál o Stredozemi poľudštil aj príšery

Marek Hudec18. novembra 2022395

Na začiatku septembra prebiehala v toxických diskusných vláknach sociálnych sietí vášnivá diskusia o tom, či elfovia môžu byť gejovia a či ich môžu stvárniť afroamerickí herci a herečky. V prvom rade treba konštatovať, že príslušníci menšín sa často utiekajú k žánru fantasy, keď potrebujú uniknúť z beznádejných situácií, do ktorých sa dostávajú počas dospievania. Kvír ľudia sa vedeli ľahko stotožniť s láskyplným vzťahom dvoch hobitích hlavných hrdinov v trilógii Pán prsteňov, tá je aj plná komentárov o predsudkoch medzi jednotlivými fantazijnými rasami v knihe.

Zbytočná homofóbna, sexistická a rasistická debata súvisela s novým seriálom Prstene moci, ktorý rozšíril svet kultového Pána prsteňov. Hoci ovplyvnila hodnotenia seriálu na užívateľských weboch, akým je napríklad IMDB, málo vypovedala o jeho kvalite. Návrat do Stredozeme sa totiž prekvapivo vydaril.

Po chaotickej a technicky nezvládnutej filmovej trilógii Hobit pozdvihli noví tvorcovia úroveň série o pár úrovní. Lamentovať sa dá nad niekoľkými nelogickými dejovými zvratmi, rozvláčnym tempom prvých epizód, či skutočnosťou, že ich prvá várka končí v momente, keď sa jej podarilo rozbehnúť sa. Je však skvelé vidieť oddanosť, s akou scenáristi J. D. Payne a Patrick McKay pristupujú k svojim postavám. Budujú ich pomaly, no starostlivo. Štruktúra prvej série pripomína mozaiku niekoľkých osudov hrdinov a hrdiniek, plastických a zaujímavých charakterov. Aj hlavný zloduch, ktorého totožnosť sa odhalí až na úplnom konci, pôsobí viacrozmerne a dokonca miestami aj sympaticky.

Putovania a boje hrdinov a hrdiniek sa stretávajú v katarznej šiestej epizóde, ktorá je vrcholom nielen rozbehnutého príbehu, ale sa blíži aj k tomu najlepšiemu, čo máme možnosť vidieť vo filmovaní akčných scén. Atmosféra seriálu je osobitá, hoci čiastočne nadväzuje na Pána prsteňov, vidieť v nej rukopis španielskeho režiséra J. A. Bayonu, ktorý nakrútil prvé dve epizódy. Očarujúce prostredie, v ktorom sa odohráva väčšina dramatických vzťahových zápletiek, pátrania aj desivého nebezpečenstva navyše dopĺňa nádherná a pompézna orchestrálna hudba Beara McCrearyho.

Hoci náznaky, že by seriál mohol mať aj kvír postavy, sa zatiaľ nenaplnili, podrobne rozoberá pocity inakosti. Dokonca sa mu darí poľudštiť aj obludných orkov.

The Lord of the Rings: The Rings of Power (1. séria), tvorcovia: J. D. Payne, Patrick McKay, 8-dielny TV seriál, Spojené štáty americké, Nový Zéland. Premiéra na Amazon Prime: 1. septembra 2022.

Marek Hudec

Napíšte komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *

Partneri: